V slovenskem etnografskem muzeju je na ogled razstava Morje čikov: Človek v času plastike, ki jo je pripravilo socialno podjetje Smetumet, do 19. maja 2024.
Razstava o 5 bilijonih (milijon milijonih torej) cigaretnih ogorkov, ki jih vsako leto odvržemo v naravo, slej ko prej končajo v morju, to pa na plastične odpadke deluje kot velik mešalnik in plastične smeti zmelje v mikroplastično juho. Najprej jo pojejo ribe, nato še mi.


5 bilijonov cigaretnih ogorkov
To je toliko, da bi lahko površino Bohinjskega jezera povsem napolnili s cigaretnimi ogorki do dveh metrov globine. In toliko, da bi površino slovenskega morja lahko v sedmih mesecih in pol povsem prekrili s “čiki”.
En cigaretni ogorek zastrupi 1.000 litrov vode
V vsakem cigaretnem ogorku je filter, ki vsebuje približno 15.000 mikroplastičnih vlaken. Glavna sestavina cigaretnih filtrov je celulozni acetat, polimer naravnega izvora, ki v naravi razpade v mikroplastiko. V pokajeni cigareti je lahko 7.000 različnih kemičnih spojin, v neuporabljenih filtrih pa 4.000.
Vsebujejo nikotin, smolo, ogljikov monoksid, formaldehid, aceton, amonijak, benzen, vodikov cianid, svinec, arzen, poliaromatski ogljikovodiki (PAH), kadmij, vinil klorid, akrolein, 1,3-butadien, benzo(a)piren, toluen, polonij-210 in cianid. Posamezen cigaretni ogorek lahko zastrupi približno 1.000 litrov vode. Ogorki v morju razpadejo v mikroplastiko in škodujejo morskemu ekosistemu.
Vir: Slovenski etnografski muzej