8:00 dop AKTUALNO

Razširjenost kajenja v Sloveniji se zmanjšuje

“Slovenija se je v zadnjih letih na področju nadzora nad tobakom pridružila najnaprednejšim državam v svetu,” so sporočili z NIJZ ob Svetovnem dnevu brez tobaka, ki ga obeležujemo 31. maja.

Z ukrepi, ki so jih sprejeli v zadnjih štirih letih, so, kot pravijo, okrepili nadzor nad tobakom tako na področju prepovedi oglaševanja kot ozaveščanja ljudi s slikovno besedilnimi zdravstvenimi opozorili.

“Prepoved značilnih arom, enaka obravnava povezanih izdelkov, kot so elektronske cigarete ter prepoved kajenja v avtomobilih v prisotnosti otrok, so namenjeni predvsem preprečevanju začetka kajenja. Nezakonito trgovino s tobačnimi izdelki pa smo omejili s sistemom sledljivosti tobačnih izdelkov in varnostnimi elementi,” navajajo.

Posledica neprivlačnih škatlic?

»Strožje kaznovanje kršiteljev in šestmesečna prepoved prodaje tobačnih izdelkov zaradi kršitev zakonodaje je prispevala k boljšemu nadzoru nad prodajo teh izdelkov mladoletnim. Z uvedbo enotne sivo-rjave embalaže za cigarete in tobak za zvijanje, smo se pridružili najnaprednejšim državam v svetu. Uporabnike smo zaščitili pred zavajajočim vplivom trženja in oglaševanja na izdelku samem«, je povedal minister za zdravje Janez Poklukar.

Opustitev kajenja

Ministrstvo za zdravje tudi redno sofinancira programe, ki so namenjeni različnim ranljivim skupinam prebivalstva za preprečevanje začetka in opuščanje kajenja in jih izvajajo nevladne organizacije v sodelovanju s strokovnimi institucijami.

“Potrebna sredstva namenjamo za delovanje brezplačne telefonske številke za pomoč pri opuščanju kajenja – 080 2777. Skupaj s policijo in nevladnimi organizacijami izvajamo nacionalne kampanje za ozaveščanje o škodljivosti kajenja v avtomobilih in drugih zaprtih prostorih v prisotnosti otrok,” še povedo na Ministrstvu.  Vsi do sedaj uvedeni ukrepi so po njihovem prepričanju prispevali k temu, da se je zmanjšala razširjenost uporabe tobačnih izdelkov tako med odraslimi, kot med mladostniki.

“Kljub dobrim rezultatom pa ne smemo odnehati. Za sprejem na Vladi RS bo v kratkem pripravljena nova Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka 2021-2030. Predlog strategije vključuje širok nabor ukrepov in aktivnosti za preprečevanje začetka in opuščanje kajenja, ki se bodo izvajali tako na nacionalni kot lokalni ravni in bo zajemala tudi ukrepe za omejevanje uporabe novih tobačnih in nikotinskih izdelkovje povedal minister za zdravje Janez Poklukar.

(Visited 247 times, 1 visits today)
Close