6:17 pop AKTUALNO

Ptice pozimi: Mestni golob, najbolj znana ptica v slovenskih mestih

Zelo pogosta mestna ptica, ki je za nekatere nadloga, saj prenaša bolezni in zajedavce, mnoga mesta po svetu pa jih cenijo in uspešno sobivajo z njimi.

Mestni golob (Columba livia domestica) je srednje velika ptica, ki iztegnjena meri okrog 30 cm, razpon peruti ima približno 65 cm.

Pri odraslih osebkih najpogosteje prevladuje sivo obarvano perje s temnejšimi vzorci, še posebej glava in hrbtišče sta temnejša. Na obeh straneh vratu se blešči zelena lisa, oprsje pa se bleščeči v vijoličnih odtenkih. Medtem ko je spodnja stran kril svetlejša, s temno obrobo.

Sicer pa je mestni golob zelo hiter letalec in v zraku zelo dobro manevrira. Prepoznamo ga lahko po značilnem oglašanju “gru-ruu” ali “drruoo-u”.

Včasih je bil golob pismonoša

Mestni golob je izvorno nastal s selekcijo iz skalnega goloba, vendar je že zgodaj pobegnil iz ujetništva in se naturaliziral po naseljih in predvsem velikih mestih, kjer se lahko združuje v izjemno velike jate. V preteklosti je bil gojen kot golob pismonošo, ponekod tudi za prehrano, dandanes ima zgolj razstavno vrednost kot zelo variabilna pasma domačega goloba.

Mestni golob ima več zarodov letno

Živi večinoma v naseljih, predvsem na starih stavbah, cerkvah, včasih pa tudi v parkih in gozdovih. Gnezdo, ki je zelo preprosto spleteno iz vejic in drugega tudi plastičnega materiala, si običajno uredi na podstrešjih stavb ali v nišah opuščenih stavbah, tudi v cerkvenih zvonikih.

Ena od zanimivosti mestnega goloba je, da ima lahko letno tudi po več kot 6 zarodov. Samica običajno naenkrat znese po 2 bleščeči beli jajci, ki ju vali do 17 dni. Za mladiče skrbita oba starša, le ti pa iz gnezda poletijo nekje po 30. dneh.

Več o pticah pa TULE.

Vir: Urbanatura

(Visited 806 times, 12 visits today)
Close