Site icon Eko Dežela

Prvi opraševalci: Kako pomagamo čmrljem?

Večinoma čmrlje lahko opazimo, kako se hranijo na cvetovih, zato je zelo pomembno, da imamo zasajenih čim več medovitih rastlin za opraševalce.

Včasih pa v naravi ali v hiši najdemo »obnemoglega« čmrlja. Kako ukrepati in jim pomagati?

Pomoč čmrljem v naravi

Najverjetneje je vse v redu in se je čmrlj šele »zbudil« iz zimskega mirovanja ali pa le počiva, pravijo na Črmljici. Možno pa je tudi, da je lačen in zato ne more leteti. “Če menimo, da je tako, ga lahko premaknemo na kak cvet, kjer se bo lahko nahranil. Če je mraz in je v senci, ga lahko tudi premaknemo na sonce, da se ogreje. Lahko mu na žlički tudi ponudimo par kapljic 50 % sladkorne raztopine,” še svetujejo.

Čmrlj pri nas doma

“Matice med iskanjem mesta za gnezdenje pogosto zaidejo v hišo in ne znajo ven. Tako matico takoj izpustimo ven, da bo lahko šla svojo pot,” dodajo na Čmrljici. Če najdemo obnemoglo matico, pa je verjetno v hiši že dlje časa in je lačna. Pomagamo ji s sladkorno raztopino in jo čimprej izpustimo oz. če jo najdemo zvečer, jo izpustimo naslednje jutro.

Čmrljev nikoli ne hranimo z medom!

Na Čmrljici še posebej opozorijo, naj čmrljem ne dajemo medu oz. raztopine iz medu. Zakaj? V medu so lahko povzročitelji čebeljih bolezni, ki so nevarne tudi za čmrlje. Prav tako jih ne hranimo z rjavim sladkorjem.

(Visited 501 times, 1 visits today)