Avtor br: foto. shutterstock.com 8:13 dop AKTUALNO

Prva pomoč: Kako ukrepati pri ugrizu (strupenega) pajka in piku škorpijona?

Brezskrbnost poletnih dni lahko prepreči tudi bližnje srečanje s škorpijonom in (strupenim) pajkom.

Zbrali smo informacije, kako ukrepati v primeru, da vas ugrizne pajek ali piči škorpijon – pri nas nevarnih sicer ni, marsikje po svetu pa se lahko konča s smrtjo.

Kot prvo, naredite vse, da preprečite bližnje srečanje s pajkom in škorpijonom, zato je pomembno, da pri nočni hoji uporabljate zaprto in visoko obutev. Mesta za kampiranje, sanitarne prostore, oblačila in obutev pred uporabo temeljito preglejte, posebej na območjih, kjer so pajki strupeni.

Po ugrizu strupenega pajka obiščite zdravnika

Kot so zapisali na spletni strani NIJZ, se po ugrizu strupenega pajka pojavi lokalna vnetna reakcija s hudimi bolečinami, ki se širijo po telesu. Poškodovanec bruha, ima glavobol, se slini, lahko ima tudi krče in bolečine. Težave trajajo nekaj ur in se lahko v naslednjih dneh v blažji obliki ponovijo. Možen, a redek je smrtni izid zaradi motenj srčnega ritma in odpovedi dihanja. Svetujejo, da po ugrizu pajka položite prizadeti del telesa v vročo kopel, ki omogoča razgradnjo termolabilnega strupa, ud imobilizirate. Prevezo nad rano naredite le v primeru ugriza zelo strupenih pajkov. Potem pa obiščite zdravnika.

Pik škorpijona – ukrepajte kot v primeru ugriza kače

Srečanje s škorpijonom je lahko v bližini kamnov ali po temi, ko iščejo hrano, sicer se skrivajo pred ljudmi. V primeru, da vas piči škorpijon, je mesto pika toplejše od ostale kože, lahko pride tudi do povišane telesne temperature. Domača oskrba je podobna kot pri ugrizu kače. Je pa v nekaterih predelih sveta pik škorpijona lahko tudi smrten, zato je v teh primerih obisk zdravnika nujen.

Poglejte tudi druge članke iz naše poletne serije PRVA POMOČ.

(Visited 822 times, 7 visits today)
Close