Site icon Eko Dežela

Prva pomoč: Kako odreagirati pri srčnem napadu?

Po spletu je zaokrožil nasvet, kako odreagirati v primeru srčnega napada. »Ko te nenadoma zaboli v prsih, kot bi te nekdo zabodel. Takoj pokliči 112, medtem pa zelo močno kašljaj. Kašljanje naj bi spodbujalo cirkulacijo srca in krvi, da srce začne normalno biti.«

Ker se nasvet deli kot da rešuje življenje, po spletu pa krožijo tudi dezinformacije, smo preverili v Zdravstvenem domu Ljubljana, ali je takšno ukrepanje ob srčnem napadu pravilno.

“To ne drži!”

vodja Simulacijeskega centra ZD Ljubljana

»To ne drži,« je povedal Uroš Zafošnik, vodja Simulacijskega centra ZD Ljubljana. » Dobro je, da se ljudje pogovarjajo o prvi pomoči, a morajo biti pri tem pazljivi, kje dobijo informacije – naj bo to na preverjenih straneh, na primer Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ali zdravstvenih domov.«

Znaki srčnega napada in pravilno ukrepanje

Pomembno je, da oseba zna prepoznati znake srčnega napada. »Najprej se pojavi močna bolečina v prsnem košu, ki postaja vse bolj intenzivna. Bolniki imajo občutek, da jim nekdo sedi na prsih. Bolečina se širi v glavo, vrat, zobovje ali roko, pacient ima bledo in vlažno kožo, po navadi mu je slabo in občasno bruha. Lahko ima težave z dihanjem, je nemiren, pojavi se strah po smrti,« opiše znake srčnega napada Zafošnik.

V primeru, da se pri osebi pojavijo opisani znaki, je najbolj pomembno, da se najprej pomiri in namesti v udoben položaj. Čim prej je treba tudi poklicati na številko 112.

»Če je oseba sama, naj pokliče tudi bližjega soseda ali mimoidočega, ki lahko pomaga v primeru srčnega zastoja. Če bolečina v prsnem košu ni posledica udarca, padca ali če vzrok bolečine ni jasen, naj oseba vzame aspirin,« še svetuje.

Preberite tudi: Prva pomoč ob ugrizu kače

(Visited 164 times, 1 visits today)