Site icon Eko Dežela

Prehajanje meja: MNZ svetuje pisno dokazilo

“Svetujemo, da potniki kot dokaz praviloma predložijo ustrezno pisno (natisnjeno) obvestilo – potrdilo zdravnika oziroma laboratorija, ki je opravil testiranje, negativni test. Tudi dnevni šolarji, ki prehajajo mejo, morajo predložiti negativni rezultat PCR ali HAG testa, ki ni starejši od sedem dni od dneva odvzema brisa,” sporoča Ministrstvo za notranje zadeve.

Odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19 v 9. členu določa, da je mejo Republike Slovenije prestopiti tudi z:
– negativnim rezultatom hitrega antigenskega testa (HAG), ki ni starejši od 24 ur od odvzema brisa in je opravljen v državi članici Evropske unije ali državi članici schengenskega območja, ali
– negativnim rezultatom PCR testa, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa in je opravljen v državi članici Evropske unije ali državi članici schengenskega območja ali pri organizacijah oziroma pri posameznikih v tretjih državah, ki jih Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) prepoznata kot ustrezne in so objavljeni na spletni strani NLZOH.

Potnik lahko negativen rezultat testiranja dokazuje na več načinov, in sicer:
– z izročitvijo potrdila zdravnika oziroma laboratorija, ki je opravil testiranje, lahko tudi z natisnjenim potrdilom iz portala zVEM (portal zVEM ali Enotno obveščanje o rezultatu testiranja COVID-19);
– (izjemoma, če ne gre drugače) z negativnim rezultatom testa v obliki elektronskega sporočila na mobilni napravi (na primer SMS).

“V tem zadnjem primeru mora potnik policistu prostovoljno pokazati na vpogled (ne izročiti) mobilno napravo, kjer si lahko policist ogleda sporočilo z rezultatom testa. Zaradi ugotavljanja pristnosti rezultata mora biti potnik pripravljen dokazati tudi izvor sporočila. Policist, ki izvaja kontrolo, v konkretnem primeru presodi, ali je takšno sporočilo – SMS zadosten dokaz. Če zaradi okoliščin dokaza ni mogoče upoštevati (na primer ni razvidno, ali gre za pristen SMS ali zgolj za (prirejen) posnetek zaslona, ni posredovan iz telefonske številke 051 285 886 ali kadar obstaja drug dvom, da sme policist vpogledati v mobilno napravo), potem lahko policist dokaz šteje za nezadostnega in osebo napoti v karanteno. Oseba pa lahko takšno napotitev prekliče s pridobitvijo ustreznega potrdila,” pojasnjuje notranje ministrstvo.

V izogib takšnim situacijam zato MNZ svetuje, da kot dokaz praviloma predložimo ustrezno pisno obvestilo.

 

Vir: gov.si

(Visited 179 times, 1 visits today)