Site icon Eko Dežela

Prazniki z manj odpadkov: Okrasitev, obdarovanje in zabava po trajnostno

Društvo Ekologov brez meja je pripravilo nasvete za okrasitev našega doma, obdarovanje in pripravo prazničnih zabav, da bomo proizvedli čim manj odpadkov.

Navdih za okrasitev poiščimo v naravi

Na voljo imamo več možnosti in ne zgolj odločitev med naravno ali umetno smrečico. Najboljše je, če smo malo kreativni in smrečico izdelamo kar sami, recimo iz odpadnih materialov ali pa iz suhih vej drugih dreves. Lahko pa tudi v gozdu ali na svojem dvorišču okrasimo smreko, ki raste. Pri tem seveda uporabljamo okraske iz naravnih materialov in jih po koncu praznikov odstranimo. Tako so delali tudi v preteklosti, krasili so smreke, ki rastejo v gozdu. Poleg omenjenih alternativ je okolju prijazna opcija tudi ‘najem’ drevesa, ki ga omogoča Zeleno drevo.

Če pa se že odločamo med naravno in umetno, je bolje, da izberemo naravno, ki je seveda ustrezno označena in torej posekana na trajnosten način. Če pa dobimo umetno smrečico od nekoga drugega ali v centru ponovne uporabe, pa jo seveda uporabljamo kar se da dolgo.

Izbira in nakup daril

Najbolj bomo ekološki, če bomo podarili svoj čas ali doživetja npr. vstopnice za kino, povabilo na večerjo itd. Seveda lahko bližnjim podarimo tudi kaj v fizični obliki. Pri tem sledimo načelu, da najprej kupimo reči iz druge roke ali pa jih izdelamo sami (npr. domača kozmetika – a bodimo pazljivi, da pri teh poskusih ne nastane še več odpadkov). Podarimo lahko rokodelske izdelke in s tem podpremo lokalne ustvarjalce, izdelke s trajnostnimi certifikati ali Fairtrade izdelke. Če nič od tega ni primerno, pa posezimo po novih izdelkih, ki naj bodo kakovostni in za čim daljšo uporabo.

Kako zaviti darilo?

Darilo zavijemo v časopisni papir, stare koledarje ali star tekstil, ki ga ne potrebujemo več. Lahko uporabimo tudi stare nakupovalne vrečke in logo trgovine prelepimo s kakšno razglednico ali ilustracijo. Okrasimo ga lahko z naravnimi materiali. Darilo namesto z lepilnim trakom zavijemo na druge načine npr. z naravno vrvico – tako bo lažje vse skupaj reciklirati.

Prav tako lahko ponovno uporabimo darilne vrečke, ki nam zagotovo ležijo doma – zapišimo na vrečko, da je ‘odgovorna in ponovno uporabljena’. Darilo lahko položimo tudi v vrečko za večkratno uporabo – tako je tudi ‘ovoj’ lahko darilo. Za manjša darila lahko uporabimo tudi steklene kozarce npr. od vlaganja in jih lepo okrasimo.

Praznične zabave in pojedine vnaprej načrtujmo

Ko sestavimo nakupovalni listek, lahko na platformi Manj je več preverimo, če imamo v bližini možnost nakupovanja vsaj določenih sestavin brez embalaže. Vsekakor bo misija nakupovanja z lastno embalažo bolj uspešna, če se po nakupe odpravimo do lokalnega kmeta ali na tržnico. K sreči pa tudi nekateri veletrgovci na delikatesah že omogočajo nakup z lastno embalažo. Najlažje pa se bomo pretirani količini zavržene embalaže izognili tako, da si zamislimo preprost jedilnik.

Prazniki bodo prav tako veliko prijaznejši, če bomo svojo pozornost usmerili v preprečevanje nastajanja zavržene hrane in če ponudimo več hrane rastlinskega izvora. Odločimo se za takšno hrano, ki jo lahko shranimo do nekaj dni, kjer počaka na kakšnega poznega gosta. Ne pustimo, da bi se potica osušila, narežemo in postrezimo sproti, večkrat po manj. Potrudimo se, da ne pripravimo preveč hrane, če pa se že zgodi, da nam ostane, jo ponudimo gostom ali sosedu, ki bo zagotovo vesel domačega obroka..

(Visited 120 times, 1 visits today)