Najpogosteje pride do zamenjave zelene mušnice pri mladih gobah, saj spominjajo na dežnike in kukmake, starejše pa lahko zamenjamo na zelene ali rjavozelene golobice.
K sreči je na voljo protistrup proti zeleni mušnici, v hujših primerih pa je edina rešitev presaditev jeter. Zato je najbolj pomembno, da se zastrupitvi izognemo vnaprej, s primernim poznavanjem gob.
Pomembne značilnosti
Zelene mušnice najbolje uspevajo v listnatih gozdovih, nekje od julija do začetka novembra.
Mlada zelena mušnica se sprva pojavi v obliki kroglaste kepe ovite v belo lupino – velum, ki med rastjo gobe poči in je najprej polkrožen, nato pa se zravna v klobuk in pogosto malo priviha.
Gladek klobuk premera 5 do 15 centimetrov je običajno zelene barve, lahko tudi oliven, rumenkast, rjav ali bel. Beli so tudi gosti, široki lističi, ki niso prirasli na bet. S staranjem postajajo smetanaste barve. Bel raven bet je visok do 15 in debel do 2 centimetra. Star bet postane votel.
Na dolgem betu je obroček, ki pa ga ne moremo premikati, kar je npr. obratno pri dežnikih. Pod obročkom ima bet pogosto cikcakast vzorec. V dnišču najdemo jajcu podobno lupino, ki je velikokrat skrita v zemlji.
Zamenjava s podobnimi gobami je kar pogosta
“Potrebna je skrajna previdnost, ko se nabirajo Russula – golobice, Agaricus – kukmaki, Tricholoma – kolobarnice in druge podobne gobe. Zelo pomembna je kombinacija lupine in obročka,” pravijo v Gobarskem društvu Lisička Maribor.
V Centru za klinično toksikologijo in farmakologijo UKCL so septembra obravnavali 21 bolnikov zaradi zastrupitve z gobami. Pri petih bolnikih so uporabili protistrup zaradi zastrupitve z zeleno ali podobno mušnico. “Bolniki so zaužili mušnice zaradi zamenjave z dežniki in kukmaki,” so povedali in dodali pomembne ločnice med gobami:
Orjaški dežnik – »marela« (Macrolepiota procera)
- votel in dolg bet, ki je v dnu zadebeljen
- širok klobuk, prekrit z luskami, na sredini je temnejše barve
- obroček je pri starejših gobah premakljiv po betu
- v dnišču nimajo ostankov lupine
Zelena mušnica (Amanita phalloides)
- klobuk je običajno zelene barve, lahko tudi rjav, oliven, rumenkast
- na dolgem betu je obroček, ki ga ne moremo premikati gor in dol
- bet ima pogosto pod obročkom cikcakast vzorec
- v dnišču najdemo jajcu podobno lupino, ki je velikokrat skrita v zemlji.
Simptomi zastrupitve z zeleno mušnico
Meso zelene mušnice je belo, vlaknato, sladkobnega vonja in na žalost prijetnega okusa.
Zastrupitev ima razmeroma dolgo inkubacijsko dobo. V 5 do 12 urah se pojavijo bruhanje, driska in slabost. Simptomi nato izginejo za več ur, kar pa je varljivo. Simptomi se namreč vrnejo in takrat je lahko prepozno za ozdravitev, saj strup usodno poškoduje jetra.
Zelena mušnica je bila nekoč pogosto sredstvo za umore, kar so izkoriščali že stari Grki.
Preberite tudi: