Site icon Eko Dežela

Poplavljeni vrtovi: Katere vrtnine pobrati in skladiščiti, katere zavreči?

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije je pripravila Tehnološka navodila za kmetovalce na poplavljenih območjih, ki jih lahko uporabimo tudi za domače vrtove.

Dela na vrtu začnemo, ko voda odteče in se zemljišče primerno osuši, da ne bi prišlo do dodatnega kvarjenja strukture tal.

Kdaj je treba vrtnine zavreči?

V primeru, da so prišle vrtnine v stik s poplavno voda ali jih je voda popolnoma preplavila, so v skladu z dobro pridelovalno in higiensko prakso neprimerne za uživanje.

Samo v primeru, če vemo, da poplavna voda ne vsebuje škodljivih snovi (fekalije, naftni derivati, pesticidi idr.) in bodo vrtnine dosegle tehnološko zrelost po daljšem obdobju (po nekaj tednih ali več), vrtnin ne podorjemo in jih oskrbujemo do tehnološke zrelosti (npr. prezimni por, poznojesenski radič in endivija, razne kapusnice).

Zelo koristno je, da take vrtnine okopljemo, ker so tla po poplavi zelo zbita in ima koreninski sistem premalo zraka.

Solata in špinača

Poplavljene solatnice (npr. krhkolistna solata, endivija, radič) in špinačnice, ki so dozorele in imajo uničene liste ali je med listi blato in ima zelenjava vonj po fekalijah, olju, raznih kemikalijah ipd., so neprimerne za uživanje.

Kapusnice (zelje, glavnati ohrovt, cvetača, brokoli …)

Tudi natančno čiščenje poplavljenih zeljnih glav in nadaljnje pranje ne pomaga, saj so se blato, mulj in pesek v mnogih zeljnih glavah zarinili zelo globoko v notranjost glav. Poplavljeno zelje je močno izpostavljeno gnitju. Zeljne glave za kisanje, ki so bile popolnoma poplavljene, običajno niso primerne za kisanje

Korenovke (korenje, pesa, zelena, koleraba, repa)

Počakamo, da se njive osušijo in zrele rastline čim prej populimo. Preden jih skladiščimo, jih dobro osušimo in preberemo, ker bodo imele letos slabšo skladiščno obstojnost. Skladiščimo le zdrave pridelke.

Plodovke

V posevkih plodovk je nujno izločiti vse plodove, ki so prišli v stik s poplavno vodo.

Stročnice

Zrele stroke čim prej poberemo in posušimo. Zrnje fižola v nedozorelih strokih fižola priporočamo čim prej oluščiti in zrnje porabiti ali pa ga ob primerni dozorelosti posušiti. Namočeno zrnje fižola bo začelo kaliti in hitro se bo lahko širila tudi fižolova pegavost. Posušen fižol lahko shranimo v zamrzovalniku in s tem preprečimo kaljenje ter razvoj plesni in škodljivcev.

Čebulnice

V kolikor čebule in česna do poplav še nismo pospravili z vrta, to poskušajmo storiti takoj po krajšem obdobju suhega vremena, priporoča se pridelke čebulnic izkopati in čim bolje osušiti. Zaradi povečane možnosti pojava skladiščnih bolezni je potrebno večkratno prebiranje pridelkov. Čebulnic nikoli ne skladiščimo v vlažnih kleteh, ampak na suhem podstrešju. Če je bil pridelek čebule ali česna v skladiščih poplavljen, ga je treba še enkrat dobro posušiti.

Poplavljen por lahko ostane na njivi.

Vir: KGZS

(Visited 409 times, 1 visits today)