Z njim priznava ključno vlogo in prispevek kmetic in podeželskih žensk pri krepitvi razvoja kmetijstva in podeželja, izboljšanju zanesljive preskrbe s hrano in izkoreninjenju revščine na podeželju.
»Tako kot v mnogih državah se tudi v Sloveniji srečujemo z neugodno demografsko situacijo na podeželju, socialno izključenostjo žensk in problematikami ranljivih skupin, kamor poleg mladih prebivalcev podeželja štejemo tudi ženske. Ne glede na to imajo v Sloveniji ženske na kmetijah ključno vlogo. Danes so ženske lahko prisotne pri vseh opravilih na kmetijah, delo opravljajo vsestransko uspešno, še vedno pa ohranjajo za ženske značilna opravila, s čimer prispevajo tudi k ohranjanju kmečke kulturne dediščine in spoštovanju pridelave lokalne hrane. Aktivno so vključene v mnoge druge aktivnosti, s katerimi svojim družinam zagotavljajo vsakodnevno preživetje. Poleg tega pa se soočajo še z izzivi oskrbe starejših in bolnih. Zavedajmo se njihove izjemne vloge in spoštujmo njihovo delo!« je ob tem dnevu izpostavila ministrica Irena Šinko.
V Sloveniji je 29 % žensk nosilk kmetijskega gospodarstva
Po podatkih OZN kar ena izmed treh zaposlenih žensk v svetu opravlja dela v kmetijskem sektorju. V Sloveniji delež žensk, ki so kot nosilke in družinski član udeležene pri delu na kmetijskih gospodarstvih znaša 46 %, kar je višje od povprečja EU, kjer ta delež znaša 42 %.
Pri nas je že 29 % žensk nosilk kmetijskega gospodarstva, s čimer se povečuje njihova vodstvena vloga, kar je ne nazadnje tudi sporočilo letošnjega obeleževanja svetovnega dneva kmetic.
Vir: MKGP