Site icon Eko Dežela

Po spletu završal virus pri vranah v Ljubljani – a kaj sploh to pomeni?

Nacionalni veterinarski inštitut je Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvestil o potrditvi virusa Zahodnega Nila pri štirih sivih vranah. Ptice so bile najdene v Mestni občini Ljubljana.

Bolezen je bila pri pticah v Sloveniji sicer nazadnje potrjena leta 2021. V letošnjem letu so bolezen ugotovili še v Avstriji, Bolgariji, Franciji, Grčiji, Italiji, Nemčiji, na Madžarskem, Portugalskem, v Španiji in na Poljskem.

“Rezervoar virusa Zahodnega Nila so ptiči, prenašalci virusa pa so komarji, predvsem iz rodu Culex spp. Za okužbo je zelo dovzetnih več vrst ptic, tako da pride tudi do masovnih epizootij (nenadnega in hitrega širjenja nalezljive bolezni pri živalih) s pogini ptic. Med najdovzetnejšimi so ptice iz reda pevk (Passeriformes), med njimi so najbolj dovzetne vrane (družina Corvidae). Poleg ptic so za okužbo dovzetni sodoprsti kopitarji (konji) in človek, ki pa bolezni ne prenašajo,” so povedali.

Stik s pticami ne predstavlja tveganja za prenos virusa

Kot pojasnjuje NIJZ, prenos s ptice na človeka ni mogoč: “WNV se na človeka običajno prenaša s pikom okuženega komarja (rodu Culex). Prenašalci (komarji) se okužijo ob sesanju krvi okuženih ptic, ki predstavljajo naravni rezervoar bolezni. Stik s pticami ne predstavlja tveganja za prenos virusa.”

Drugi načini prenosa so redki in po besedah NIJZ vključujejo prenos prek transfuzije krvi in komponent ter darovanih organov, kar je mogoče, vendar izjemno redko. Mogoč je prenos z matere na nerojenega otroka in prenos prek materinega mleka.

Simptomi in znaki bolezni  

Po piku okuženega komarja večina ljudi ne zboli, saj v približno 80 % okužba poteka brez simptomov, pravijo na NIJZ.

Manjši del okuženih razvije kratkotrajno vročinsko bolezen, ki jo spremljajo simptomi, kot so slabo počutje, glavobol, vročina, izpuščaji, bolečine v mišicah in sklepih (vročica Zahodnega Nila). “Približno ena oseba na 150 okuženih razvije težjo obliko bolezni s prizadetostjo osrednjega živčnega sistema in znaki, kot so okrnjena zavest, krči, nevrološki izpadi in motnje gibanja,” še povedo.

(Visited 59 times, 1 visits today)