Site icon Eko Dežela

Pitna voda v Švici onesnažena z večnimi kemikalijami

V Švici podzemna voda predstavlja 80 % pitne vode. V skoraj polovici vzorcev so našli t.i. večne kemikalije.

Vzorce so vzeli v prek 500 merilnih postajah. Organizacija NAQUA je, kot poroča Euronews, ugotovila, da so škodljive kemikalije močno razširjene po glavnem vodnem viru Švice. A, kot pravi ministrstvo za okolje (FOEN), so dovoljene mejne vrednosti presežene le na eni postaji.

Več o večnih kemikalijah, ki so tako poimenovane zaradi tega, ker v okolju ne razpadejo, na naši strani tule. Ugotovljeno je bilo že, da večne kemikalije lahko povežemo z rakavimi obolenji, težavami s ščitnico in povišanim krvnim tlakom.

Čeprav je Švica nekatere že prepovedala, so v okolju še vedno prisotne.

Kako večne kemikalije pridejo v podzemno vodo?

Kot pravi uradna izjava, je eden največjih “krivcev” pena za gašenje požarov, iz katere lahko pridejo kemikalije v zemljo. Vodo onesnažijo tudi PFAS iz drugih virov, kot so odlagališča odpadkov in odpadne vode.

Kako pa je s prepovedjo kemikalij v EU?

EU trenutno prepoveduje le določene tipe PFAS, določene pa dovoljuje le za specifično uporabo. Trenutno še poteka “boj” med predlogom Evropske komisije prepovedi vseh PFAS, a proizvajalci se borijo proti prepovedi.

Letos je med drugim potekala tudi preiskava organizacije Forever Pollution projekt, ki je po Evropi in Veliki Britaniji našla 17.000 mest, onesnaženih s strupenimi kemikalijami. Posebej veliko jih je bilo v Belgiji, Angliji, na Nizozemskem, v Nemčiji, Švici in v delih Francije in Italije.

(Visited 213 times, 1 visits today)