4:47 pop AKTUALNO

Piščanci, mučeni in poteptani, tudi v slovenskih trgovinah?

“Nevladna organizacija Equalia razkriva grozljive razmere živali na piščančji farmi, ki je povezana s četrtim največjim proizvajalcem perutnine v Evropi, ki svoje izdelke prodaja tudi v trgovinah v Sloveniji, in sicer v trgovinah Lidl in Spar Slovenija.” so sporočili z Društva za zaščito živali Ljubljana.

Videoposnetek mučenih piščancev, ki ga je objavila španska nevladna organizacija Equalia, je bil posnet med julijem in avgustom 2021 na farmi pitovnih piščancev (brojlerjev) v Italiji, ki je povezana s podjetjem AIA, četrtega največjega proizvajalca v Evropi in blagovne znamke Gruppo Veronesi.

Videti je mogoče razpadajoče ptice, kako jih kljuvajo žive ptice, druge v agoniji, ptice z različnimi deformacijami in zlomi, ki ne morejo vstati. Nekatere ne morejo priti do napajališča, kar še poslabša njihovo trpljenje. Posnetki razkrivajo tudi domnevne malomarnosti uslužbencev, brcanje in zadajanje udarcev. Videti je, da so njihovi vratovi zlomljeni in glave poteptane do smrti.

Na podlagi teh dejstev je neprofitna organizacija Animal Law Italy pri italijanskih oblasteh vložila pritožbo zaradi praks, ki bi lahko pomenile kazniva dejanja zlorabe živali in javnega zdravja.

Problematična intenzivna reja piščancev

Tveganja tega proizvodnega sistema se širijo na trajnost, varnost hrane in zdravje ljudi. Velika gostota piščancev na intenzivnih farmah predstavlja tveganje za javno zdravje. Dokazano je bilo, da velika koncentracija živali iste vrste v zaprtem utesnjenem prostoru povečujejo tveganja za zoonotske bolezni.
Izbruhi aviarne influence, ki so bili v zadnjih letih odkriti na farmah v različnih državah (vključno z državami v ekonomski coni Evropske unije), krepijo potrebo po metodah za zmanjšanje tveganja zoonotskih bolezni. Eden od takšnih ukrepov je reja pasem počasne rasti, kar vodi v večjo odpornost na bolezni.
Resne zdravstvene težave perutnine, prikazane na videoposnetku, so posledica genetske hibridizacije, ki je uporabljena za doseganje maksimalne rasti v najkrajšem času. Hitro rastoče pasme piščancev so podvržene neizogibnim boleznim, ki jih industrija evfemistično imenuje »proizvodne bolezni«. Te zdravstvene težave vodijo do velike uporabe antibiotikov za preventivne namene namesto za njihovo priporočeno terapevtsko uporabo.

Zaveza za spremembo

Več kot 300 živilskih podjetij se je zavezalo, da spremenijo to realnost. Zaveza The European Chicken Commitment (ECC) je sporazum, ki določa vrsto realnih ukrepov za dobrobit živali, med katerimi zamenjavo hitro rastočih vrst (tistih, ki smo jih videli v poročilu) in zmanjšanje gostote perutnine na kvadratni meter.
 
Kot potrjuje Maša, zakonita zastopnica Društva za zaščito živali Ljubljana: »Za podporo ECC bo morala skupina Gruppo Veronesi podati jasno javno izjavo, s katero se bo zavezala, da bo 20 % njene konvencionalne proizvodnje piščančjega mesa (svežega, zamrznjenega in predelanega) do leta 2026 ali prej izpolnjevalo merila iz European Chicken Commitment. Družbo Gruppo Veronesi pozivamo, naj sodeluje s strankami pri razvoju rešitev v dobavni verigi, ki bodo omogočile široko doseganje standardov ECC. Obrnili pa smo se tudi na trgovski verigi Lidl in Spar Slovenija s pozivom, da od dobavitelja AIA zahtevata odgovornost in prenehanje s tovrstnimi proizvodnimi praksami.«

(Visited 582 times, 2 visits today)
Close