Site icon Eko Dežela

Pastinak, zelenjava, ki smo jo skoraj pozabili?

Pastinak (Pastinaca sativa) ali navadni rebrinec je stara vrsta zelenjave, ki pa danes ponovno pridobiva na priljubljenosti. Rastlina izvira iz Sredozemja, stari Rimljani pa so jo cenili tudi kot afrodiziak.

Pastinak se ponaša z močnim okusom, ki spominja na peteršilj in korenje. Da dobi še bolj izrazit okus, korene pustimo na prostem, dokler ne začne zmrzovati. Takrat se začne škrob spreminjati v sladkor. Na hladnem so koreni obstojni več tednov, najbolje pa se ohranijo v vlažni mivki.

Okusen in zdrav pastinak

Užitni so vse deli rastline, ki jih lahko uživamo tudi surove. Kuhane korene uporabljamo podobno kot krompir, dodajamo ga lahko enolončnicam, prikuham. Če vam ni všeč močan okus, ga dodajajte zmerno. Sveže korene, liste in cvetove lahko dodajamo solatam. Posušene korene lahko zmeljemo in prah uporabljamo kot začimbo ali moko. Dodajamo ga lahko tudi različnim sokovom.

Iz njega lahko pripravimo odlično kremno juho!

V Veliki Britaniji iz korenov izdelujejo pivo, vino in žganje, ponekod pa ga dodajajo tudi pecivu.

Pastinak ima tudi zdravilne učinke. Zaradi eteričnega olja deluje v črevesju razkuževalno. Je tudi diuretik, torej čisti sečne poti, koristi ožilju v ljudskem zdravilstvu pa ga priporočajo za raztapljanje žolčnih kamnov. Za slednje je potrebno več tednov zjutraj in zvečer spiti kozarec vode, v kateri se je kuhal pastinak.

Pastinak ni zahteven za gojenje, uspeva pa tudi v naravi, predvsem na travnikih in pašnikih, kjer ga lahko nabiramo kot samoniklo rastlino.

(Visited 204 times, 1 visits today)