Otroci iz vrtca Hiša mavričnih otrok so v neposredni bližini Županove jame v izviru naleteli na človeško ribico.
V četrtek, 8. junija, so odšli na raziskovanje izvira blizu Županove jame, kot že večkrat doslej. Daša Rožman, dipl. vzgojiteljica in Montessori pedagoginja iz Hiše mavričnih otrok je na Facebooku zapisala, da so otroci odšli v vodo in kmalu se je zaslišalo: »Kača je v vodi, gremo vsi ven!« Zanimalo jih je: »Kakšna kača?« »Bela in noge ima!«, je odgovorila. Sledila je tišina in ogled najdenega bitja, nato pa odgovor najstarejšega: »Tole je pa človeška ribica!«
Kot je še zapisala, je bilo to presenečenje tako za otroke kot zanjo. »Takoj smo ugotovili, da to ni njeno naravno okolje in da tukaj ne bo preživela. Ker je za otroke izjemnega pomena, da se učijo, kako postopati v takih trenutkih, smo za pomoč in več informacij prosili predsednika Županove jame, Damjana Virška ter Natašo Ravbar, ki se ukvarja z vodotoki v tem okolju, da sta z nami delila informacije in nas usmerila naprej.«
Ime dobila po deklici, ki jo je prva zagledala
Otroci so najdeno človeško ribico poimenovali Julija, tako kot je ime deklici, ki jo je prva zagledala. Zdaj je človeška ribica v trimesečni karanteni, potem pa če bo zdrava, jo bodo vrnili nazaj v naravno okolje.
Najdbo človeške ribice sporočite na SOS Proteus telefonsko številko
Ker je v Sloveniji človeška ribica zavarovana in kot ranljiva vrsta uvrščen na Rdeči seznam, je treba njeno najdbo izven jam, sporočiti na SOS PROTEUS telefonsko številko 031 804 163. Jamski laboratorij Tular, ki deluje v Kranju, bo primerno oskrbel najdeno človeško ribico ter jo nato tudi vrnil nazaj v njen naravni življenjski prostor.
Vir: FB Hiša mavričnih otrok