Site icon Eko Dežela

Orke so se lotile jaht – kaj jih je pripeljalo v takšno vedenje?

Na tem območju je zabeleženih več kot 500 interakcij med orkami in plovili na morju, trije čolni so bili potopljeni in na desetine drugih poškodovanih.

Prejšnji mesec je bil prvi primer takšnega vedenja ork, zabeležen tudi blizu Shetlanda. »Najbolj me je prestrašilo zelo glasno dihanje živali,« je povedal dr. Wim Rutten, ki je lovil skuše. »Mogoče se je orka samo želela igrati, me pogledati v oči. Ali pa je želela, da se znebim ribiške vrvice.«

Možni razlogi za takšno vedenje ork

Raziskovalci pravijo, da ne vedo natančno, zakaj se tako vedejo, lahko pa je več razlogov. Poročilo iz leta 2021 Grupo Trabajo Orca Atlántica nakazuje, da bi lahko šlo za radovedno in igrivo vedenje.

Za orke je značilno, da so izjemno močne, neverjetno inteligentne in zelo dobro organizirane. »Če bi želele napadati ljudi, je onesposobitev majhnih plovil, kot so čolni, kajaki in jadrnice, zelo nenavaden način za to. Lahko bi preprosto začele jesti plavalce v morjih po različnih koncih sveta,« je prepričan biolog Tom Mustill.

Morda je bila kriva poškodba orke?

Trupi jadrnic iz steklenih vlaken so morda le prijetni in orke uživajo v senzorični povratni informaciji, ko se zaganjajo vanje. Sicer pa so za orke značilne tudi vedenjske »modne muhe«, ki jih uporabljajo na primer, ko so si na glavo »nadele klobuk« lososa, posnemajo tudi morske leve itd.

Poročilo Atlantic Orca Working Group 2021 pravi, da bi lahko šlo za interakcije kot odziv na izkušnje posameznih ork: »Glede na to, da se zdi, da je te interakcije začela ena sama orka, »White Gladis«, se domneva, da bi jo lahko predhodna poškodba ali zaplet vodila k ukrepanju.

A kaj se dejansko skriva za tem vedenjem ork, bo pokazal čas in pozorno spremljanje.

Vir: The Guardian

(Visited 362 times, 2 visits today)