Kot opažajo v Javnem zavodu Triglavski narodni park, so ljudem premalo poznani drugi negativni učinki pirotehnike, razen možnosti poškodb.
Ti niso moteči le za ljudi in hišne ljubljenčke, pač pa tudi za ostale domače živali in za živali v naravi. Za primer: tudi krave ali ovce, so ob pokanju zelo prestrašene, poleg hrupa pa jih močno moti tudi bliskanje, ki ga niso vajene, ne glede na to, da so v zimskih dnevih pogosto v zavetju hlevov.
“Podobne učinke ima uporaba pirotehničnih izdelkov na prosto živeče živali, torej živali, katerih življenjsko okolje je narava. Strah in paničen beg zaradi hrupa in bliskanja jim pobere veliko energije, ki jo pozimi, ko hrane ni na pretek, težko nadomestijo. Poleg hrupa so za okolje zelo škodljivi tudi trdni delci, ki nastanejo ob eksplozijah in onesnažujejo ozračje,” poudarjajo v TNP.
Zaradi negativnih vplivov na naravo je uporaba pirotehničnih sredstev v naravnem okolju Triglavskega narodnega parka prepovedana.
Kot je v teh dneh že v navadi, tudi letos poteka poostren nadzor naravovarstveno nadzorne službe Triglavskega narodnega parka. Še posebej bodo naravovarstveni nadzorniki pozorni na dogajanje v bližini gorskih postojank in počitniških objektov na območju parka, so še poudarili.