Avtor bv; foto: shutterstock.com 2:03 pop AKTUALNO

Odpoklic: Bio marelična jedrca s preveč cianovodikove kisline

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je bila s strani podjetja BIO PAK Nutracevtika, d.o.o., Savska loka 22, 4000 Kranj, obveščena o izvedbi umika/ odpoklica

In sicer gre za prouzvod ‘Bio marelična jedrca’, v katerih je ugotovljena presežena vrednost cianovodikove kisline.

Podatki o živilu: Bio marelična jedrca; pakiranje: 200 g; zok uporabe: 15.1.2024; blagovna znamka: Happy Seed.

Proizvod je bil na voljo v prodajalni Bio pak, Savska Loka 22, Kranj.

Kupci, ki imajo izdelek doma in ga še niso porabili, naj ga ne zaužijejo, temveč naj ga vrnejo na mesto nakupa, pravi UVHVVR.

Je to znan strup cianid?

Cianovodikova kislina se, kot pojasnjuje NIJZ, hitro absorbira in razporedi po telesu. Cianid (anion cianovodikove kisline) je zelo strupen, njegovi takojšnji učinki se kažejo kot glavobol, omotica, zmedenost, v višjih odmerkih (manj verjetno s hrano) pa kot omamljenost in cianoza s trzanjem in krči, ki ji sledi terminalna koma.

“O hudih strupenih učinkih je bilo poročano pri posameznikih, ki so zaužili preko 30 grenkih jedrc mareličnih koščic, vendar je zaradi nepoznanih vsebnosti cianogenih glikozidov v teh jedrcih, taka poročila težko presojati. Doslej je manj podatkov glede učinkov dolgotrajne izpostavljenosti nizkim odmerkom cianida,” pravi NIJZ.

Sicer so viri cianida na splošno koščice sadja. Mednje sodijo koščice češenj, marelic, mandljev, pa tudi jabolk. Tudi manioka ali kasava sta lahko vir cianovodikove kisline. Živila, ki lahko vsebujejo cianovodikovo kislino, pa so so nugati, marcipan ali njegovi nadomestki in podobni izdelki iz grenkih mandljev. Nahaja se tudi v nekaterih alkoholnih pijačah, predvsem v žganju iz koščičastih sadežev.

Marelična jedrca snov vsebujejo naravno

Grenka jedrca mareličnih koščic lahko naravno vsebujejo visoke vsebnosti amigdalina – cianogenega glikozida, pravijo na NIJZ. “Preko delovanja encimov po stiskanju, trganju oz. žvečenju rastlinskih tkiv ali s pomočjo mikroflore želodca pri ljudeh ali živalih, se iz njih sprosti strupena cianovodikova kislina,” navajajo in zato potrošnikom priporočajo, naj že sicer, brez ugotovljenih presežnih vrednosti, upoštevajo priporočene vnose grenkih jedrc mareličnih koščic, ki jih navaja proizvajalec na embalaži izdelka, hkrati pa svetujejo, naj dnevni vnos ne bo višji od dveh grenkih jedrc mareličnih koščic.

(Visited 368 times, 2 visits today)
Close