V letu 2007 je bila sprejeta in uveljavljena EU poplavna direktiva, katere namen je vzpostavitev okvirja za oceno in obvladovanje poplavne ogroženosti s ciljem zmanjšanja škodljivih posledic poplav na zdravje ljudi, okolje, kulturno dediščino in gospodarske dejavnosti.
Znotraj prvega cikla izvajanja EU poplavne direktive je Republika Slovenija pripravila in sprejela dokument Predhodne ocene poplavne ogroženosti, določila območja pomembnega vpliva poplav, za njih pripravila karte poplavne nevarnosti in karte poplavne ogroženosti ter izdelala Načrt zmanjševanja poplavne ogroženosti.
85 območij poplavne nevarnosti in ogroženosti
V sklopu drugega cikla izvajanja EU poplavne direktive (od leta 2016 naprej) je Republika Slovenija pripravila in posodobila ter sprejela drugo Predhodno oceno poplavne ogroženosti, ter posodobila in določila 86 območij pomembnega vpliva poplav. Za teh 86 območij pomembnega vpliva poplav je pripravila tudi karte poplavne nevarnosti in karte poplavne ogroženosti, in sprejela tudi drugi posodobljen Načrt zmanjševanja poplavne ogroženosti 2023 – 2027.
Posodobitev ocene poplavne ogroženosti
Z letom 2022 se je vstopilo v tretji cikel izvajanja EU poplavne direktive. Prva aktivnost, ki jo je treba opraviti, je, kot pravijo, pregled in posodobitev Predhodne ocene poplavne ogroženosti.
Predlog posodobljene Predhodne ocene poplavne ogroženosti poleg informacij iz druge ocene (iz leta 2019) vsebuje tudi:
- nove in dodatne evidence ter opise poplavnih dogodkov z različnimi tipi škodnih posledic (za obdobje poplav po letu 2019);
- nadgrajeno analizo maksimalnih pretokov v Republiki Sloveniji;
- dodatne grafične predstavitve zabeleženih poplav v preteklosti;
- preveritev vpliva podnebnih sprememb na karakteristike poplav oz. na poplavno ogroženost v Sloveniji;
- preveritev in nadgradnjo določitve območij pomembnega vpliva poplav (razširitev obstoječega nabora območij pomembnega vpliva poplav) in
- analizo poplavnega dogodka – avgust 2023, ki ga je pripravil MNVP.
Dodatna območja glede na 6 kategorij ranljivosti
Glede na šest kategorij ranljivosti (zdravje ljudi, kulturna dediščina, okolje, gospodarske dejavnosti, socialna in gospodarska javna infrastruktura) in ostale posodobitve se je v nadaljevanju pregledalo in analiziralo 86 obstoječih območij pomembnega vpliva poplav ter določilo oz. predlagalo 11 novih oz. dodatnih območij pomembnega vpliva poplav.
Posvetovanje z javnostmi se nanaša na posodobljeni dokument Predhodna ocena poplavne ogroženosti in predlog določitve novih in preveritve (posodobitve) obstoječih območij pomembnega vpliva poplav.
Zainteresirane javnosti vabijo, da na gradiva podajo pripombe, komentarje, predloge in pobude do vključno 17. oktobra 2024 na elektronski naslov gp.mnvp@gov.si s pripisom »Predhodna ocena poplavne ogroženosti 3«.