Zadnja leta po poročanju lovcev šakal plen srnjad po gorenjskih gozdovih in povzroča spremembe v okolju.
Lani so lovci ubili 141 šakalov. Pravijo, da mora država najti ukrepe, da bodo lahko živele tudi druge vrste – in tudi šakali. Lovci želijo torej učinkovito upravljanje – in, kot kaže bolj sproščena dovoljenja za lov.
Kmetom koristni šakal?
Medtem AniMa društvo zagovarja koristnost šakala – saj se vrsta večinoma prehranjuje z mrhovino in poljskimi glodavci: “Znanstvena raziskava o posledicah širjenja šakala po Evropi je pokazala, da šakali ne vplivajo na zmanjšanje števila divjadi. Prav tako so šakali pomembni za lokalno prebivalstvo, saj vsako leto odstranijo na tone živalskih odpadkov. Kmetom še kako koristijo pri zatiranju škodljivcev na obdelovalnih površinah: v Srbiji, kjer so izvedli 11. letno raziskavo, šakali uplenijo 13 milijonov glodalcev na leto, v celotni Evropi pa kar 158 milijonov.”
Ministrstvo za kmetijstvo RS je že pred leti na želje Lovske zveze Slovenije in Zavoda za gozdove Slovenije šakala iz zaščitene spremenilo v lovno vrsto, čeprav študija vpliva šakala na ekosistem v Sloveniji še ni bila izvedena.
“Na področju upravljanja s šakalom obstaja pravna kolizija, saj imamo dva predpisa: eden šakala popolnoma varuje pred kakršnimkoli poseganjem v populacijo, drugi omogoča njegov odstrel. Po navedbah ministrstva za kmetijstvo so prehranjevalne navade oz. povzročena škoda vzrok za uvrstitev šakala med divjadi, ker naj bi »v nam sosednjih državah zaradi plenjenja te živali nastaja vse več škode pri domačih živalih, predvsem jagnjetih ovac, obstajajo pa tudi poročila o njenem intenzivnem plenjenju nekaterih avtohtonih prostoživečih živali…” razlaga društvo.
A izkušnje iz tujine (Madžarska, Srbija, Romunija, Hrvaška) kažejo, da je šakal vrsta, na katero ima lov relativno majhen učinek, prav tako šakali ne vplivajo na zmanjšanje števila lovnih divjadi. Šakalov je pri nas precej manj kot drugje po Balkanu, lokalne gostote so okoli desetkrat manjše kot v Srbiji ali na Hrvaškem.
Kot posledica dolgoletnih akcij iztrebljanja volkov so šakali postali najpogostejši plenilci v mnogih delih Srbije. Šakal je popolnoma zaščitena vrsta v Albaniji, Italiji, Nemčiji, Poljski in v Švici. V Avstriji in Turčiji velja osnovni režim zaščite, odvisno od regije.