V njem so zbrane informacije o nevarnih odsekih in najpogostejših izzivih na slovenskih cestah. Podatki uporabnikov aplikacije namreč kažejo, da obstaja več možnosti za izboljšave, predvsem ko gre z spoštovanje hitrostnih omejitev.
Za problematične so se izkazale predvsem cone z omejitvijo 30 km/h, kar so na Triglavu ugotovili ob podrobnejši analizi cest v okolici šol in vrtcev.
Pomaga nam poiskati najvarnejšo pot
Pridobljeni podatki bodo tako lahko v pomoč načrtovalcem prometnih strategij, koristni pa bodo tudi za voznike. S pomočjo zemljevida bodo namreč lahko preverili, kje so najbolj kritične točke v prometu in kako lahko najvarneje pridejo do cilja. Poleg tega nudi še vrsto drugih informacij in izračunov.
»Dodatne inovativne možnosti so tudi avtomatska priporočila za reguliranje prometa, najprimernejše lokacije za postavitev polnilnic, iskanje najbolj slikovitih poti in opozarjanje na posebnosti v prometu, ki jih drugi sistemi ne zaznajo,« našteva Marko Grobelnik, raziskovalec na področju umetne inteligence z Instituta Jožef Stefan.
Podatki koristijo širšemu krogu uporabnikov
Sistem DRAJV sicer primarno deluje v vlogi povečevanja prometne varnosti za njegove primarne uporabnike, od rabe pridobljenih podatkov pa imajo korist tudi razni drugi deležniki, ki delujejo na področju varne mobilnosti. Podatki DRAJV zemljevida namreč pravijo, da je promet veliko bolj predvidljiv, kot se nam včasih zdi.
»Z novim orodjem na področju prometne varnosti se nam tako odpirajo nove priložnosti, da lahko na drugačen način kot doslej rešujemo prometno varnost in različne problematike na tem področju,« tako pojasnjuje Andrej Brglez, raziskovalec trajnostne mobilnosti.
Po podatkih Zavarovalnice Triglav smo Slovenci pri uporabi telematike visoko na svetovni lestvici. Z višjim odstotkom uporabnikov se lahko ponašajo le tri druge države.