Osebje letališča je navajeno, da v prtljagi najde vse vrste bitij, od 1,5-metrskega morskega psa, zloženega v škatli, do cele prekajene opice. Večina najdenega mesa je posušenega, dimljenega, zoglenelega in sesekljanega, zato ga težko prepoznajo.
V nedavni vseevropski operaciji Thunder so zasegli več kot 2000 ogroženih živali in zaščitenega lesa.
Nezakonita trgovina s prostoživečimi živalmi je eno najbolj dobičkonosnih področij organiziranega kriminala in še naprej raste, opozarja Interpol. Trgovina z nekaterimi vrstami povzroča grožnjo izumiranju nekaterim populacijam divjih živali, zlasti v Aziji, Afriki in Južni Ameriki ter tudi veliko tveganje za zdravje ljudi.
Lani v Bruslju 56 divjih živali, ki so ogrožene
Maarten Weyters, vodja skupine za carinske preglede na bruseljskem letališču pravi, da je njegova ekipa lani našla 56 divjih živali, ki jih Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami (CITES) navaja kot ogrožene, vključno z luskavci, koralami in krokodili.
Meso najdejo skrito pod posušenimi ribami ali vrečkami z zelenjavo in zelišči. Pogosto je zvito v črne zabojnike. V mnogih paketih meso že razpada, prisotni so tudi črvi in muhe.
Ti lahko predstavljajo še dodatno tveganje – za biotsko raznovrstnost, saj vnašajo škodljivce: žuželke in potencialne patogene v nova okolja.
Zaseženo meso zažgejo, nezaseženo pa potuje naprej po Evropi?
Običajno se zaseženo meso sežge, saj je predrago in zapleteno ugotavljati, katere živali bi lahko bile. Zaradi tega ni mogoče zagotoviti znanstvenih podatkov o obsegu te trgovine prek letališč.
Iz Bruslja se bo meso, ki ga carina ne odkrije in zaseže, prebilo na trge evropskih mest, kot je na primer Pariz, kjer ga prodajajo tudi v supermarketih.
Vir: The Guardian