Rekordi v temperaturah po svetu se nadaljujejo kljub temu, da zdaj La Niña že ohlaja tropski Pacifik.
Poleg temperatur so ugotovili še, da je bil januar nadpovprečno namočen v vzhodni Avstraliji, povsod drugje pa nadpovprečno suh.
Januar je bil po mnenju podnebnih strokovnjakov še en presenetljiv mesec, z rekordi, ki ne ponehajo že dve leti. Tudi temperature oceanov so ostale nadpovprečno tople, kar ima velik vpliv na nadaljnji razvoj podnebja.
Že 18. mesec zapored nad povprečjem
Januar je bil že 18. mesec od zadnjih 19 z rekordnimi temperaturami in s povprečno temperaturo, ki je za več kot 1,5 stopinje Celzija višja od dolgoletnega predindustrijskega povprečja.
Strokovnjaki so pričakovali, da se ta trend ne bo nadaljeval, ko se je El Niño umiril in se je začela faza La Niñe. A ker je vročina ostala, je zmedla celo znanstvenike, ki zdaj ugotavljajo, kaj je v tolikšni meri vplivalo na januar. Konec ohlajanja zaradi pojava namreč pričakujejo že marca.
Kaj se dogaja, da januar ni ohladil morja?
Zaenkrat še vedno ostaja njihova napoved, da letošnje leto ne bo tako vroče kot zadnji dve, po njihovih besedah naj bi bilo 2025 tretje najbolj vroče leto. A zdaj bodo morda napovedi drugačne, saj se temperature morja januarja letos niso spustile na napovedano nižjo raven od preteklih dveh let.
Ena od teorij je celo, da je prehod na bolj čista goriva v letu 2020 doprinesel k ogrevanju planeta, saj so emisije žvepla pred tem tvorile oblake z več zrcalnega učinka, ki odbijajo več sončnih žarkov.