Za mnoge prebivalce Pariza, Grenobla, Marseilla in Lyona se je to prejšnji teden za kratek trenutek zdelo kot resničnost, potem ko so naleteli na javne objave.
Na njihovo srečo je bila vse potegavščina, ki jo je ustvaril umetniški aktivistični kolektiv Le bruit qui court, da bi povečali ozaveščenost o dejanskem naftovodu, ki naj bi potekal v Ugandi in Tanzaniji, ki ga načrtuje energetski velikan Total Energies.
Kot poroča portal The Mayor, bo projekt dokončan do leta 2025, vključeval pa bo polaganje cevi v dolžini več kot 1400 kilometrov, vrtanje na stotine naftnih vrtin, pri tem pa bi izselili 19.000 gospodinjstev.
Ker pa se to dogaja nekje daleč na manj razviti celini, se bo večini ljudi, ki to bere, zdelo le kot neke abstraktne številke, ki bodo hitro pozabljene. Zato so se aktivisti odločili uporabiti psihološki potencial dezinformacij, za plemenit namen.
Osveščali z neobstoječim projektom
Ugotovljeno je, da dezinformacije delujejo in pritegnejo pozornost tako, da v občinstvu vzbujajo strah. Zato so aktivisti zasnovali kampanjo dezinformacij, da bi sprožili pravo tesnobo in ogorčenje med prebivalci, ki so zdaj lahko osebno občutili, kaj bi tak projekt pomenil. Neobstoječi projekt se je imenoval Zahodnoevropski naftovod (WECOP).
Župan Grenobla vpleten v ‘prevaro‘
Zdi se, da so morale biti mestne oblasti o kampanji »lažnih dezinformacij« opozorjene vnaprej. Eric Piolle, župan Grenobla in prvi zeleni župan velikega francoskega mesta, je pomagal ozaveščati. Na svojem Twitter računu je objavil videoposnetek, na katerem sporoča novico o domnevnem projektu WECOP. Potem pa je pojasnil, da če se ta novica lokalnim prebivalcem zdi nesprejemljiva, lahko resnično sočustvujejo z ljudmi v Ugandi in Tanzaniji.
Ukrep je morda vsaj delno uspel, saj je Total sporočil, da zaradi nezmožnosti financiranja projekta podaljšuje rok financiranja. Očitno so se glavne kreditne institucije umaknile.