Site icon Eko Dežela

Mlad kantavtor starejšim v domu polepša dneve z glasbo

Foto: Dom pod Gorco (FB)

Z Andrejem Vilčnikom iz Maribora smo se (na daljavo) pogovarjali o tem, kako sploh s kantavtorstvom živeti v teh časih in kako se znajde med svojo publiko v domu starejših.

Leta 2020 ste postali zmagovalec KantFesta po izboru ljudstva, redno prirejate oz se udeležujete koncertov. Časi pa so neugodni …  Kako je biti glasbenik v teh časih v Sloveniji?

Že v “normalnih” časih ni ravno enostavno, pandemični pa so za nastopajoče še posebej neizprosni. Priložnosti je veliko manj oz. je potrebno mnogo več prilagajanja. Precej pa je odvisno tudi od tega kakšen pristop imaš. Kako spretno prepletaš obrtniški in umetniški aspekt in kateremu si pripravljen oz. primoran dati prednost.

Je kantavtorstvo osamljena zvrst? Povprečno verjetno poznamo v Sloveniji le par kantavtorjev .. Kaj vam osebno prinaša?

Osamljena nujno ni. Je pa nekoliko samotna. Morda je zaradi tega kantavtorskemu karakterju toliko bolj mikavna. Ali pa je ravno stanje samotnosti do neke mere ključno, da se ta karakter lahko osvobojeno izrazi. Nekoliko ironično gresta torej kar dobro z roko v roki (smeh). Kakorkoli že, meni osebno predstavlja predvsem način kako se lahko najiskreneje izrazim.

Ali kantavtorji vedno vse “povedo” po resnici, ali je kakšen dogodek umetniška svoboda? 

Verjetno je preplet obojega. Ko je Adi Smolar napisal pesem “Daleč daleč je za naju pomlad” je bil star le 35 let, a je z izjemno tankočutnostjo opisal izkušnjo para v jeseni življenja. Pisal torej ni iz osebnih izkušenj, zgodba pa zato ni nič manj resnična.

Kakšna publika so starejši? Kaj dajete vi njim in kaj oni vam?

Redko sem imel občutek, da me nekdo tako pozorno posluša. Nobenih telefonov in kramljanja. Vse oči in ušesa direktno uprta. Od vseh nastopov sem imel največ treme ravno pred njimi, veliko sem se ukvarjal z izborom pesmi in razmišljal o tem kako jih bodo sprejeli. Trudim se jim dati iskren in doživet nastop ter jih spodbuditi, da zapojejo z mano. Ko se to zgodi in ko mi kakšna “tetka” reče naj le še kdaj pridem, sem še posebej vesel in ponosen.

Foto: Dom pod Gorco

Kaj pa mladi? Znajo mladi sploh ceniti takšno glasbo? 

Seveda. Jasno, da vse ni za vsakogar, a mladi se med seboj veliko podpiramo in glasbena skupnost v Mariboru je izredno srčna. Veliko je sodelovanja in podpore.

Na družabnih omrežjih profilu nastopate tudi na kavč festivalih – kaj pomeni kavč nastop? Pridete na dom? 

Tako je. Kavč Festival je zastavljen kot neke vrste pred-dogodek Festivalu plavajoči grad (Floating Castle). Odvija se pri ljudeh doma, v dnevnih sobah, vrtovih, terasah, balkonih, itd. Gostitelj lahko postane vsakdo, ki je pripravljen na domu gostiti koncert in svoj prostor za približno eno uro spremeniti v prizorišče. Lahko pa nekdo povabi tudi neodvisno od festivala seveda. Kmalu imam en tak domač nastop v Kranju. Torej da – pridem/o tudi na dom! (smeh).


Preberite tudi, kako živali lepšajo dneve starejšim v domu.

(Visited 426 times, 1 visits today)