11:44 dop AKTUALNO

Mikroplastika se skriva v vsakem domu – kako se ji izogniti?

Zrak, voda in hrana v naših domovih so polni drobnih, mikroskopsko majhnih plastičnih delcev.

Tem majhnim plastičnim delcem se morda ni mogoče v popolnosti izogniti, a s preprostimi ukrepi lahko vsaj znatno zmanjšate količino mikroplastike, s katero se srečate v svojem domu.

Ljudje letno namreč vdihnemo približno 22.000.000 mikroplastike in nanoplastike.

Mikroplastika v kuhinji

»Plastične deske za rezanje bi morali zamenjati za lesene,« pravi Himani Yadav, glavna avtorica študije in doktorska raziskovalka na Državni univerzi Severne Dakote. Kuhanje in pregrevanje teflonske prevleke v posodah lahko hrani doda 2,3 milijona delcev mikro in nanoplastike.

Raziskovalci ocenjujejo, da vsak teden nevede pojemo plastike za težo bančne kartice.

Ko odidete po nakupih, s sabo vzemite vrečke za večkratno uporabo – za sadje in zelenjavo izberite vrečke iz blaga ter izbirajte nepakirana živila. Pri segrevanju hrane uporabljajte posodo iz nerjavečega jekla ali litega železa.

Med čiščenjem razmislite o okolju prijaznih možnostih, saj so gobe, pomivalne krpe iz mikrovlaken in kuhinjske krtače glavni povzročitelji odlaganja mikroplastike.

Kozmetični izdelki so polni mikroplastike

Devetdeset odstotkov vseh kozmetičnih izdelkov vsebuje mikroplastiko, dodano za viskoznost, barvo in sijaj. Ko te izdelke speremo pod prho, približno 100.000 plastičnih delcev preplavi kanalizacijo, se izogne filtrom odpadne vode in onesnaži vodne poti.

Porabo plastike lahko zmanjšate tako, da preprosto izberete alternative za večkratno uporabo ali kupite izdelke v embalaži z malo odpadki, kot so trda mila, šamponi, naravni dezodoranti in zobne kreme brez plastike.

Pralnica – vir plastičnih vlaken

Po vsakem pranju in sušenju oblačil v odtok odtekajo z vodo tudi mikrovlakna. Vsako leto v oceane vstopi približno 2,2 milijona ton mikrovlaken.

Corinna Williams iz Celsiousa, trajnostne pralnice perila v New Yorku, priporoča ločevanje sintetičnih materialov, kot so poliester, najlon in akril, od naravnih materialov, kot so bombaž, lan in konoplja. »Pralni prašek je lahko abraziven, zato, ko gre za pranje sintetičnih materialov, običajno priporočamo uporabo tekočega detergenta brez vonja.«

Sicer pa oblačila preprosto perete manj pogosto in jih obesite, da se posušijo na zraku.

Vir: NG

(Visited 150 times, 2 visits today)
Close