Site icon Eko Dežela

Mednarodni dan gozdov: trajnostna potrošnja gozdnih virov

Gozdovi pokrivajo skoraj tretjino zemeljske površine in ljudem zagotavljajo različne dobrine (les, hrana in krma), pomagajo v boju proti podnebnim spremembam, varujejo biotsko raznovrstnost, tla, reke in vodne zaloge ter služijo kot območja, kjer se ljudje lahko približamo naravi.

Les, produkt gozdov, je vsestransko uporaben material prihodnosti

Drevesa skladiščijo ogljikov dioksid v času svoje rasti, v končnih lesenih izdelkih pa se ogljikov dioksid dolgoročno ohranja. Les je naravno obnovljiv, trajnosten material, ki prispeva k zmanjševanju toplogrednih plinov in s tem blaženju podnebnih sprememb. Pri nastajanju 1 m3 lesa se vanj veže 0,9 tone CO2 iz ozračja. Povprečno velika masivna lesena hiša skladišči od 25 do 60 ton CO2, če pa je dodana še lesena notranja oprema, pa od 30 do 70 ton CO2. Z vgradnjo lesa v bivalno okolje les ugodno vpliva na počutje in zdravje uporabnikov.

Izbira lesenih izdelkov

Potrošniki lahko prispevamo k trajnostni rabi gozdov z izbiro lesnih izdelkov z oznako ali certifikatom, ki potrjuje, da prihajajo iz zakonitih in trajnostnih virov.

Les se lahko uporablja v mnoge namene, z manjšimi vplivi na okolje kot jih imajo številni alternativni materiali. Mogoče ga je ponovno uporabiti in reciklirati, s čimer se podaljša njegova življenjska doba in dodatno zmanjša njegov ogljični odtis.

Znanost in inovacije proizvajajo nove izdelke iz lesa in dreves, vključno s tekstilom, hrano, gradbenimi materiali, kozmetiko, biokemikalijami, bioplastiko in zdravili.

Slovenski les najboljša izbira

Z uporabo lesa iz lokalnih gozdov poskrbimo tudi za skrajšanje prevoznih poti in posledično za zmanjšanje izpustov iz prometa. Sklenjene gozdno-lesne verige pomembno prispevajo k odgovornemu in učinkovitemu gospodarjenju z gozdovi in trajnostnemu razvoju lokalnega gospodarstva.

Vir: ZGS

(Visited 146 times, 1 visits today)