Letošnji slogan mednarodnega dneva babic se glasi »100 let napredka mednarodnega babištva«, ki odraža in opozarja na napredek, ki se je na področju babištva zgodil v zadnjih sto letih.
V Belgiji je bila pred sto leti ustanovljena prva Mednarodna organizacija babic, ki se je preoblikovala in razvijala vse do danes, ko zastopa več kot 140 združenj iz več kot 120 držav. Ta združenja skupno predstavljajo več kot milijon babic, tudi babice iz Slovenije.
Zgodovina babištva na Slovenskem pa se je začela pisati s prvo babiško šolo, ki je bila ustanovljena leta 1753 v Ljubljani, na pobudo avstrijske cesarice Marije Terezije. Šolanje babic je potekalo vse do leta 1984, potem pa se je leta 1996 vzpostavilo visokošolsko izobraževanje za babice.
Opozarjanje o namenu in pomen babištva čez celo leto
Stoletnica Mednarodnega združenja babic se ne bo obeležila le danes, 5. maja, temveč bo svoj obstoj proslavljala čez celo leto, ko bo svet opozarjala o namenu in pomenu babištva. Predvsem vzdrževanje ustreznih ukrepov in pristopov za izboljšanje zdravja nosečnic, mater in otrok, kar pomembno vpliva na zdravje družine in posledično celotne družbe.
Načrtno vlaganje v babištvo lahko prispeva k boljšemu zdravju za vse
Svetovna zdravstvena organizacija ob tej pomembni obletnici ponovno opozarja, kako pomembno je načrtovano vlaganje v babištvo. Ustrezno izobražene in usposobljene babice, ki se vključujejo v interdisciplinarne time, bistveno prispevajo k zagotavljanju boljšega zdravja za vse. Prav slednje bi lahko do leta 2035 preprečilo dve tretjini smrti mater in novorojenčkov ter pomagalo okrepiti sistem zdravstvenega varstva in izboljšati zdravstvene dosežke.
Vir: SBNM, Zbornici zdravstvene in babiške nege