Avtor BR; foto: adobestock 11:03 dop AKTUALNO

Letos poleti so poročali o pikih peščene muhe na morju, so lahko nevarni?

Letos aprila so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje prejeli eno prijavo lišmanioze pri nas, šlo je za uvožrn primer.

Lišmanioza je bolezen kože, sluznic in notranjih organov, ki jo povzročajo zajedavci, bičkarji iz vrste Leishmania. Bolezen se najpogosteje pojavljata kot kožna in visceralna oblika – prizadetost notranjih organov.

Po nekaterih ocenah naj bi letno po svetu zbolelo 1,5 milijona ljudi s kožno obliko in pol milijona za visceralno obliko. Okužbe so pogoste na območjih subtropskega in tropskega podnebja. V Sloveniji lišmanioze ni, posamično, vendar redko se pojavlja v nekaterih predelih na Balkanu.

Bolezen prenašajo peščene mušice

Povzročitelja bolezni prenašajo dvokrilci – peščene muhe iz rodu Phlebotomus in Lutzomya. Lišmaniozo v Aziji, Afriki in Evropi prenašajo peščene muhe iz rodu Phlebotomus, medtem ko v Ameriki peščene muhe iz rodu Lutzomya.

Gre za majhne in neslišne mušice, ki so aktivne predvsem v mraku in ponoči. Mušica se okuži z ugrizom okužene živali (lisica, volk, glodavci, pes) ali človeka in povzročitelja bolezni prenese naprej ob naslednjem ugrizu. Samica je odgovorna za grizenje in sesanje krvi živali ali človeka, saj so beljakovine v krvi potrebne za proizvodnjo jajčec in razvoj potomcev.

Potek bolezni pri kožni in visceralni obliki

Pri kožni lišmaniozi je čas od okužbe do bolezenskih znakov, od 2 tednov do 3 let. Na mestu ugriza okužene mušice se pojavi kožna sprememba – postopoma nastane razjeda, ki jo obdajajo manjše razjede, povečajo se tudi lokalne bezgavke. Razjede se pogosto zagnojijo, a bolnika življenjsko ne ogrožajo. V nekaj mesecih se razjede zacelijo, bolezen pa lahko traja 20 let in več. Spremembe na sluznici nosne, ustne votline, žrela, sapnika, redko spolovil se lahko pojavijo več mesecev ali let po kožni spremembi.

Pri visceralni lišmaniozi je inkubacijska doba od 10 dni do 34 mesecev. Okužba lahko poteka brez znakov bolezni, z nekaj zdravstvenimi težavami ali subakutno oz. kronično z vročino, povečano vranico in jetri, slabokrvnostjo in pomanjkanjem levkocitov oz. oslabljenim obrambnim sistemom. Pojavi se lahko izguba apetita, napetost v trebuhu, kašelj, hujšanje, potenje, utrujenost in driska. Koža lahko na posameznih delih telesa posivi. Možne so ponovitve bolezni 6 mesecev do 2 leti po zdravljenju. V primeru, da se bolezen ne zdravi, se lahko konča s smrtjo.

Kako preprečiti okužbo?

Tveganju za okužbo so bolj izpostavljeni tisti, ki se veliko zadržujejo v naravi, še posebej ob mraku in ponoči, kjer so okužene mušice.  Uspešno preprečevanje okužb z lišmenijami je možno le z upoštevanjem ukrepov zaščite pred piki insektov.

  • Nosite svetla oblačila, ki naj pokrivajo čim večji del telesa.
  • Izogibajte se zadrževanju na prostem, ko je aktivnost  mušic največja.
  • Uporabljate sredstva za zaščito pred piki insektov.
  • Preprečujte vstop insektom v notranje prostore z uporabo mrež.

Vir: NIJZ

(Visited 72 times, 10 visits today)
Close