Site icon Eko Dežela

Letos odstrel 222 medvedov, za naslednjo sezono pa “kolikor jih je preveč”

V sklepu sodbe je sodišče zapisalo, da brez odstrela obstaja velika verjetnost za resno škodo za varnost ljudi, zlasti zaradi pojavljanja medveda v in v bližini naselij, in resno škodo na živini in drugih vrstah premoženja.

V Alpe Adria Green, kjer so v preteklosti dosegli tri sodna zadržanja odstrela medvedov, so v tožbi trdili, da toženec s t. i. kvotnim odstrelom poskuša uvesti lov na zaščitene vrste, ki je nezakonit. Po njihovem prepričanju so sprejemljive le posamične odločbe o usmrtitvah konfliktnih medvedov, to je medvedov, ki se redno približujejo naseljem, povzročajo škodo na premoženju in bi lahko bili tudi nevarni za človeka. Poudarjajo še, da sodišče ne upošteva podatkov od lovskega turizma in javne promocije kulinarične ponudbe medvedjega mesa. Kritični so tudi do tega, da se bo monitoring medvedov začel izvajati šele prihodnje leto.

Iz zaščitene v lovno vrsto?

“Prav nobena naravovarstvena organizacija ne bi počela tega, kar počne Lovska zveza Slovenije. Zdaj, ko je Upravno sodišče dovolilo pobiti 222 medvedov do konca septembra 2022, nemilostno zahtevajo še. Pandorina skrinjica je odprta, status ogrožene vrste je spremenjen v status lovne vrste,” ob tem sporočajo iz društva AniMA (Animals Matter – živali štejejo).

In še, da ima LZS dohodek od odstrelov, česar nima prav nobena druga naravovarstvena organizacija: “Je prav, da ima LZS status naravovarstvene organizacije, deluje pa kot del MKGP? Nikakor ni prav in naj to nekdo na glas pove.”

Ob tem še poudarijo, da ima MOP že pripravljeno novo dovoljenje za odstrel medvedov od oktobra letos do oktobra 2023. V novem dovoljenju pa niso niti navedli številke odstrela, samo “odstrel kjer je medvedov največ”.

“222 medvedov ubitih letos ni bilo dovolj? In 130 lansko leto in 220 predlansko leto? Zakaj jih krmijo in nato pobijajo? Ker jih prodajajo za trofere in prodajajo njihovo meso, po podatkih MOP tudi v Ukrajino in v Švico,” še poudarja AniMa in tudi oni dodajo, da monitoringa medveda ni, ministrstva ne vodijo evidenc dohodka od lovskega turizma.
“Kljub temu, da večina ljudi v Sloveniji nasprotuje upravljanju s kvotnim odstrelom, kar je bilo dokazano tudi s peticijo in javnimi shodi, vlada brezobzirno ignorira prav vse, razen ZGS in LZS, ki imajo dobiček od odstrela,” so zaključili in opomnili na uradni cenik MOP – odstrel medveda do 6.500 €, cenik Lovskih družin tudi do 10.000 €.

V boj za medvede na evropsko sodišče

»Gremo naprej do sodišča Evropske unije. Gre za živa bitja, strogo zavarovano vrsto, ki je tako zavarovana z namenom. V stikih smo z evropsko komisijo, ki nam je že prej povedala, da sledi zadevi, in da naj najprej uporabimo vsa pravna sredstva v državi, potem pa sprožimo spor pred sodiščem Evropske unije, enako kot sta naredili Švedska in Finska za volka,« pa je sodno odločitev komentirala Nevenka Lukić Rojšek, ki je zastopala Alpe Adria Green v sodnem sporu z državo oziroma okoljskim ministrstvom.

(Visited 569 times, 2 visits today)