Lokalni strokovnjaki so večkrat poudarili, da letošnji požar na Krasu ni bil prvi, je bil pa vsekakor največji doslej.
Na pogoriščih so bila doslej že opravljena nujna gozdarska dela za zaščito okolice, izdelan pa je tudi sanacijski načrt za prizadeta območja. Poškodovane zaplate ozemlja nameravajo v prihodnosti ponovno ozeleniti z vrstami, ki na tem kamnitem območju dobro uspevajo.
Upoštevali so tudi predloge lastnikov gozdov
Po načrtu sanacije, ki ga je pripravil Zavod za gozdove Slovenije (ZGS), bo za obnovo namenjenih okrog triindvajset in pol milijona evrov. Načrt zajema celotno poškodovano območje Goriškega Krasa, vanj pa so vključeni ukrepi, ki so po navedbah ZGS v največji možni meri upoštevali tudi predloge lastnikov gozdov in ostalih deležnikov.
Sanacija bo zajemala posek in spravilo poškodovanega drevja ter obnovo, nego, in varstvo poškodovanih gozdov. Poleg tega bodo izvedli še ukrepe protipožarnega varstva kot tudi razna izobraževanja in sodelovanje z javnostmi. Aktivnosti zajemajo obdobje od leta 2022 do 2028.
Obnova se bo začela na najbolj prizadetih območjih
Konec septembra je ZGS v Kostanjevici na Krasu izvedel delavnico za lokalne prebivalce in lastnike gozdov, kjer so jim predstavili strategije obnove poškodovanih gozdov. Med drugim so predstavili tudi načrt sanacije, ki se začne z odstranjevanjem poškodovanih dreves v bližini naselij in infrastrukture, nato pa zajema obnovo, ki se bo primarno začela na najbolj poškodovanih območjih. Po tej fazi bodo sledile še aktivnosti v ostalih gozdovih.
Hrast, javor in črni bor
Po podatkih Zavoda za gozdove bodo za sanacijo uporabili predvsem toploljubne sorte hrasta in javorja, na najbolj pustih rastiščih pa načrtujejo setev črnega bora, ki dobro uspeva tudi na goli skalnati podlagi. Letošnje semensko leto bodo izkoristili za nabiranje semena, ki ga sicer za načrtovano sanacijo še ni dovolj.
Odziv javnosti za Kras je navdihujoč
Pristojni pa poudarjajo tudi pomen javnosti, katere reakcija na naravno nesrečo je bila zelo spodbudna. Že ob samem požaru so se na lokaciji zbrali številni prostovoljci, ki so pomagali z gašenjem, čiščenjem ter zagotavljanjem hrane in pijače aktivnim na terenu.
Pozitiven pa je bil tudi odziv na dobrodelni koncert Skupaj za Kras, ki se je odvil 29. septembra in na katerem so za obnovo kraške pokrajine zbrali več kot 150.000 evrov.
Poglejte tudi:
- Poziv za pomoč živalim zaradi požara na Krasu
- Pobuda za čimprejšnjo ozelenitev Krasa – s semenskimi kroglicami
- Čas za Kras: podprimo Kras z obiskom, čistilno akcijo, SMS-om …
- Dobrodelno-športni podvig: 3000 km s kolesom za obnovo Krasa