Odgovor in še nekaj uporabnih nasvetov glede hranjenja ptic so pripravili v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS).
Ptice v zimskih mesecih hranimo do večje trajnejše otoplitve, z ustrezno mešanico pa lahko s hranjenjem nadaljujemo tudi v poletnih mesecih. Dolgo je veljalo prepričanje, da ptice hranimo le pozimi.
Bojazen, da s poletnim hranjenjem pticam škodimo, je odveč
Številne sodobne mešanice za poletno hranjenje, ki so dostopne na trgu pri nas in v tujini, so prilagojene poletnim potrebam ptic. Izogibajte se hranjenju z arašidi – zaužitje večjih koščkov je namreč lahko nevarno za mladiče, saj se ti lahko ob tem zadušijo.
Ptice v poletnih mesecih potrebujejo z beljakovinami bogato hrano (posebej v času, ko menjajo perje). Ptice pa bodo še vedno same iskale hrano (denimo žuželke in njihove ličinke) in nam s tem pomagale na vrtu. Ker so zaradi gnezdenja v poletnih mesecih praviloma bolj teritorialne, jih je na krmilnici v tem času normalno pričakovati bistveno manj kot pozimi.
Ptic nikoli ne hranimo z ostanki človeške hrane
Za hranjenje ptic v vseh letnih časih pa velja splošno pravilo, da ptice hranimo le s hrano, ki jim je v enaki obliki dostopna tudi v naravi. Ptic ne hranimo z ostanki človeške hrane (npr. kruhom), posebej ne s tisto, ki je bila kuhana in začinjena.
Več o pticah pozimi pa TULE.