2:02 pop AKTUALNO, OKOLJE

Kje vse so že goreli odpadki in skladišča?

V zadnjih letih so požari, ko gorijo odpadki ali skladišča pogosti. V nadaljevanju smo naredili pregled nekaj najbolj odmevnih požarov, ki so se zgodili od leta 2017. Zanimalo nas je predvsem, kaj je gorelo in kako je vplivalo na kakovost zraka v okolici požara.

Pregled preteklih požarov – odpadkov in skladišč.

15. maj 2017 požar v podjetju Kemis na Vrhniki, gorelo več sto ton nevarnih in nenevarnih odpadkov. Agencija RS za okolje je z mobilno postajo spremljala koncentracije delcev PM10 in dušikovih oksidov v okolici podjetja Kemis, kjer so še dva dni po požaru zaznali povišane vrednosti tako delcev PM10 kot tudi dušikovih oksidov.

9. maj 2019 je bil požar v hali skladiščenih odpadkov zbirnega centra Suhadole pri Komendi družbe Publicus. Po požaru so z Nacionalnega inštituta za javno zdravje sporočili, da akutne nevarnosti za zdravje prebivalcev ni in da tudi pitna voda ni ogrožena.

13. junij 2019 je bil požar v obratu Fragmat v industrijski coni Podskrajnik pri Cerknici, kjer so goreli izolacijski materiali in embalaža, ki jih proizvajajo v podjetju. Požar je bil na območju vodnega črpališča Malni, kjer je ARSO vzpostavil več merilnih mest za dnevno analiziranje vzorcev vode. Analize vzorcev niso pokazale onesnaženja, sta pa ARSO in NIJZ preventivno izdala priporočilo, da uporabniki vode, ki imajo na območju vrtine RŠ 3/94 in zajetja Rak Rak lastno oskrbo z vodo, naj vode ne pijejo in ne uporabljajo za pripravo hrane.

4. september 2020 v Postojni, na Kolodvorski cesti, gorel industrijski objekt, v katerem je bila večja količina lesnih peletov. V času požara so pristojne službe okoliškim prebivalcem svetovale, naj se zadržujejo v zaprtih prostorih.

31. julij 2021 goreli kosovni odpadki v ljubljanskem regijskem centru za ravnanje z odpadki, Snaga, na Cesti dveh cesarjev v Ljubljani. Državni mobilni ekološki laboratorij večjega vpliva na okolje ni izmeril, zaznali so le povišano vrednost delcev PM10.

30. november 2021 požar v skladišču na Plemljevi ulici v Ljubljani – Vižmarje. Goreli so les, pnevmatike, sadje, zelenjava, tekstilni izdelki itd. V času, ko je v Vižmarjah najbolj gorelo, so bile vrednosti delcev PM10 desetkrat višje kot običajno, zato je NIJZ izdal priporočila za okoliške prebivalce.

 

Vir: NIJZ, GBL, ARSO

(Visited 224 times, 1 visits today)
Close