V Evropi ima kavcijski sistem za embalažo pijač že 10 držav. »Za Slovenijo je najbolj primeren sistem, kot ga imajo severno evropske in baltske države ter Slovaška,« pove Marián Šefčovič, predsednik Združenja industrije pijač in direktor Radenske Adriatic. Doda še, da imamo v Sloveniji že vzpostavljen dober kavcijski sistem za povratno stekleno embalažo.
Delovanje kavcijskega sistema
Pri kavcijskem sistemu potrošniki plačajo kavcijo, ki se jim ob vrnitvi embalaže ali izdelka vrne. Kavcijski sistem na področju embalaže pijač bi potrošnikom ponudil ekonomsko spodbudo, da vrnejo prazno embalažo v trgovino, z namenom, da se zagotovi njihova ponovna uporaba ali recikliranje.
Zadnji čas, da Slovenija uvede kavcijski sistem
S pomočjo trenutnega sistema zbiranja plastične embalaže ločeno zberemo približno 65 % plastične embalaže. Stanje ostaja iz leta v leto približno na istem odstotku, kar pa je premalo. Direktiva EU države članice zavezuje, da do leta 2025 za namene recikliranja ločeno zberejo 77 % odpadnih plastenk pijač, do leta 2029 pa 90 %. Do leta 2025 bo morala tudi vsaka država članica zagotoviti, da plastenke vsebujejo najmanj 25 % recikliranega PET (rPET), do leta 2030 pa vsaj 30 %.
Za konec direktor Radenske Adriatic še pove, da bo kavcijski sistem v Sloveniji zaživel najprej leta 2024, najkasneje pa v letu 2025. Ob tem pa je še poudaril, da se višanje cen pijač ne pričakuje, kljub velikim naložbam podjetji v sistem, ki se bo uvedel.