Site icon Eko Dežela

Kakšna je trenutna zakonodaja za rejo kokoši na domačem vrtu?

foto: adobstock

Preden pripeljete domov kokoši, nakupite vso potrebno opremo ter hrano, morate vedeti, kaj trenutno veleva zakonodaja na področju reje kokoši.

Za dodatna pojasnila o reji kokoši na domačem vrtu smo povprašali na Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Nujen vpis v register imetnikov rejnih živali?

Za začetek, kot so pojasnili na UVHVVR, mora vsak, ki goji živali (kot so vzreja, prodaja/oddaja živali ali proizvodov) registrirati obrat (gospodarstvo), saj predstavlja tveganje za širjenje bolezni. Kaj pa rejci, ki imajo manj živali? »Registracija obrata s tremi kokošmi je torej prostovoljna,« pojasnijo na UVHVVR.

Ne glede na to, ali je reja registrirana ali ne, pa mora imetnik živali izvajati vse obveznosti iz zakonodaje s področja zdravja in zaščite živali.

Zakon o zaščiti živali določa obveznosti skrbnika živali, ki mora imeti osnovno znanje o potrebah kokoši in jim zagotoviti ustrezno oskrbo: stalno dostopnost do sveže vode in primerne krme, varno in udobno bivališče ter zaščito pred vremenskimi vplivi in plenilci.

Ključni vidiki za ohranjanje zdravja kokoši

Zdravje kokoši je zelo pomembno za njihovo dobro počutje in produktivnost. Kokoši so dovzetne za različne bolezni, zato je pomembno zagotoviti ustrezno nego in skrb. UVHVVR izpostavlja ključne vidike za ohranjanje zdravja kokoši:

Predvideno izboljšanje pogojev reje in dobrobiti živali

Trenutno v Sloveniji poteka prenova predpisov s področja zaščite živali. »Ena izmed pomembnejših novosti predvideva tudi prepoved reje kokoši nesnic v kletkah, kar bo veljalo tudi za dvoriščne reje. Cilj teh sprememb je izboljšanje pogojev reje in dobrobiti živali,« so še povedali na UVHVVR.

(Visited 143 times, 73 visits today)