Site icon Eko Dežela

Kako poskrbeti za varnost hrane? (listerije in salmonele)

V zadnjem tednu so zaradi listerije odpoklicali Burratto in sendvič s piščančjo salamo, okužbe s salmonelo pa so tudi pogostejše v poletnem času.

“Pri piknikih na prostem sta higiena in pravilna priprava hrane ključnega pomena za preprečevanje bolezni, ki se lahko prenašajo s hrano,” opozarjajo pristojni.

Pri ravnanju s hrano je treba vedno, še zlasti pa v obdobju visokih temperatur in pri pripravi hrane na prostem, upoštevati osnovne smernice varnega ravnanja s hrano, kot so vzdrževanje čistoče, ločevanje surovih in termično obdelanih živil, dobra termična obdelava, shranjevanje živil na primerni temperaturi, uporaba neoporečne vode in varnih surovih živil.

O vsaki od teh tematik so pripravili nekaj podrobnejših navodil, ki se jih velja držati.

Vzdrževanje čistoče

Mikroorganizmi, ki lahko vplivajo na zdravje ljudi, so prisotni v zemlji, vodi, živalih in ljudeh. Prenašajo se z rokami, čistilnimi krpami in pripomočki, kot so deske za rezanje. Na živilo se lahko prenesejo ob najmanjšem stiku in povzročijo bolezni, ki se prenašajo s hrano.

Zato:

Ločevanje surovih in kuhanih živil

Surova živila, še posebej meso, perutnina in morski sadeži ter njihovi sokovi lahko vsebujejo mikroorganizme, ki se lahko med pripravo in shranjevanjem prenesejo na druga živila.

Nasveti za ločevanje živil:

Dobra toplotna obdelava

Z ustrezno toplotno obdelavo se uničijo skoraj vsi nevarni mikroorganizmi, vključno s patogenimi bakterijami, kot je salmonela. Študije so pokazale, da s kuhanjem pri temperaturi 70 stopinj Celzija (˚C) dodatno poskrbimo, da so živila varna za uživanje.

Še posebej pazljivi moramo biti pri živilih, kot so mleto meso, zvita pečenka, večji kosi mesa in perutnina.

Še zlasti meso, perutnino, jajca in morske sadeže vedno dobro toplotno obdelamo; juhe in enolončnice segrejemo do temperature 70 ˚C, temperaturo kuhanja nadzorujemo s termometrom.

Že kuhana živila pred zaužitjem ponovno dobro toplotno obdelamo; živila shranjujemo na primerni temperaturi v hladilniku.

Če živila hranimo na sobni temperaturi, se lahko mikroorganizmi zelo hitro razmnožijo. Rast mikroorganizmov upočasnijo ali ustavijo temperature pod 5˚C ali nad 60˚C. Nekateri nevarni mikroorganizmi pa se množijo tudi pri temperaturi pod 5˚C

Nasveti za shranjevanje živil:

Uporaba neoporečne vode in varnih surovih živil

Surova živila, vključno z vodo in rižem, so lahko okužena z nevarnimi mikroorganizmi in kemikalijami. Strupene kemikalije se lahko pojavijo tudi v pokvarjenih in plesnivih živilih. Tveganje se zmanjša s skrbno izbiro surovih živil, dobrim pranjem in lupljenjem živil.

(Visited 66 times, 1 visits today)