12:36 pop AKTUALNO

Kako plastična embalaža povečuje količino odpadkov sadja in zelenjave?

Nova raziskava – plastična embalaža povečuje količino odpadkov sveže hrane

Supermarketi bi morali prenehati prodajati sveže pridelke, kot so jabolka, banane, kumare, brokoli in krompir v plastični embalaži, kaže raziskava, saj ta ne povečuje le plastičnih odpadkov, temveč povečuje tudi količino odpadne hrane in onesnaževanje planeta.

Raziskava, ki jo je opravila trajnostno dobrodelna organizacija Wrap, kaže, da plastična embalaža pogosto ljudi prisili, da kupijo več, kot potrebujejo, kar povečuje problem zavržene hrane.

Britanci vsako leto namreč zavržejo skoraj pol milijona ton sveže zelenjave in četrt milijona ton svežega sadja, v skupni vrednosti 2,1 milijarde funtov. Približno ena tretjina emisij toplogrednih plinov v Združenem kraljestvu pa je povezana prav s hrano in pijačo.

Preberite tudi, koliko odvečne plastike je v slovenskih trgovinah:

Plastični ovoj ne podaljšuje življenjske dobe

Marcus Gover, izvršni direktor podjetja Wrap, je dejal, da čeprav je embalaža pomembna in pogosto igra ključno vlogo pri zaščiti hrane, je njihova raziskava pokazala, da plastični ovoj »ne podaljšuje nujno življenjske dobe nerazrezanih svežih pridelkov« in dodal: »Lahko v tem primeru dejansko povečajo odpadke hrane.«

Pomembno je primerno shranjevanje

»Ugotovili smo, da je shranjevanje hrane v hladilniku pri 5 °C omogočilo dneve, tedne in v primeru jabolk več mesecev kakovostnega izdelka,« je dejal Gover. Ugotovili so še, da je pri večini artiklov plastična embalaža, v kateri so bili prodani, malo ali nič vplivala na njihov rok uporabnosti. »V primerih, ko potrošniki niso imeli druge izbire, kot da kupijo več, kot so potrebovali v predpakirani embalaži, bi to lahko dejansko povečalo odpadke hrane,« je še povedal.

Kupovanje po potrebi

V raziskavi so izračunali, da bi lahko, če bi jabolka, banane, brokoli, kumare in krompir prodajali v razsutem stanju ter odstranili oznako “najboljše pred datumom”, lahko vsako leto prihranili več kot 10.300 ton plastike in približno 100.000 ton zavržene hrane.

Vir: The Guardian

(Visited 263 times, 1 visits today)
Close