Številne ljudi zanima, kako je z živalmi po poplavah, povprašali smo jih tudi o številu poginov, kar bo pomembno predvsem za nadaljnja navodila ob morebitnih naravnih nesrečah, kako ravnati z živalmi.
Pa tudi, kako je z oskrbo živali sedaj.
Po zadnjih informacijah Civilne zaščite točne informacije glede poginov živali v poplavah še nimajo, ker so v fazi zbiranja podatkov, so uvodoma povedali na UVHVVR.
“Ko govorimo o veterinarski službi, lahko govorimo o pooblaščenih veterinarjih veterinarskih organizacij in o uradnih veterinarjih Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Pooblaščeni veterinarji veterinarskih organizacij izvajajo redna dela in dela v sklopu svojih organiziranih dežurstvih, torej zdravljenja, oskrba in svetovanje v zvezi s tem. Uradni veterinarji Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), pa na področjih izvajajo redna dela nadzora ter izredna dela, v okviru upravno inšpekcijskih postopkov,” so odgovorili na naše vprašanje, kako je z veterinarsko oskrbo živali, ki so morda zbolele zaradi zaužitja onesnažene vode ali krme.
Navodila za oskrbo živali so, kaj pa posamezne potrebe?
Uradna veterinarska služba ima na spletni strani objavljene napotke in pojasnila imetnikom živali v zvezi z ravnanjem z živalmi in krmo za njih. Vzpostavljena pa je tudi povezava do drugih aktualnih novic in napotkov za ukrepe ob poplavah.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano – UVHVVR je za sprejemanje vprašanj v zvezi s poplavami, ki se nanašajo na delovno področje UVHVVR, tudi vzpostavila poseben elektronski naslov za vprašanja v zvezi s poplavami iz področja dela, ki ga pokriva UVHVVR, in je: poplave.uvhvvr@gov.si.
Kaj več o tem, ali so javili potrebe po morebitnih sredstvih za pomoč pri prebavnih obolenjih (ki so jih nekatera društva zbrala zelo veliko), pa nismo uspeli izvedeti.