1:00 pop AKTUALNO

Kaj pomeni, da so trenutno navedbe na živilih ‘fleksibilne’?

Evropska komisija je posredovala državam članicam dopis, v katerem sporoča, da je zaradi motene oskrbe z nekaterimi živili (sončnično ali drugo rastlinsko olje, sončnice in druge oljnice, žita …), preskrba s temi živili v verigi proizvodnje živil lahko otežena.

Z namenom lažje prilagoditve nosilcev živilske dejavnosti pri proizvodnji, upoštevajoč hitro spremembo uporabljenih surovin v obstoječih recepturah živil (na primer zamenjava sončničnega olja z drugim rastlinskim oljem), se začasno dovoli fleksibilno izvedbo izpolnjevanja predpisanih zahtev podajanja informacij na živilih iz Uredbe (EU) 1169/2011.

Ali trenutno vemo, kaj je v hrani, ki jo jemo?

Navedena fleksibilnost mora upoštevati, da so živila varna, informacije o alergenih snoveh zanesljive in točne ter podatki o spremembah sestavin v recepturah za potrošnike jasne. Spremembe v recepturah lahko vplivajo na seznam sestavin na označbi, hranilno tabelo in navedeno poreklo.

Dovoljena določena fleksibilnost

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin kot pristojni organ za izvajanje nadzora na področju živil dovoljuje naslednjo fleksibilnost pri označevanju in informiranju potrošnikov, ki je zgolj posledica trenutne nepredvidene situacije, in da se zagotovi sledljivost zamenjave sestavin v živilih:

1. Embalaža oziroma etiketa, ki je bila pred natisnjena pred pojavom novih razmer na trgu, se lahko uporablja ob pogoju, da se podatek, ki je spremenjen na označbi živila, ustrezno popravi (npr.; doda nova nalepka, kjer se navede nova sestavina, ki nadomešča prejšnjo – namesto sončničnega olja uporabljeno palmino olje). Informacija je lahko v istem vidnem polju kot seznam sestavin, lahko je spredaj, vendar v nobenem primeru ne sme prekrivati ostalih obveznih informacij

2. Če ima označba kakršnokoli navedbo, ki potrošniku pove, da gre za živilo “višje/posebne kakovosti” kot je na primer ekološki, evropska ali nacionalna shema kakovosti, ki zaradi spremembe recepture ne velja več, jo je treba odstraniti ali zakriti tako, da se ne vidi.

3. V nobenem primeru ne sme biti ogrožena varnost in zdravje potrošnikov, kar morajo nosilci živilske dejavnosti upoštevati pri pripravi dodatnih informacij, na primer obvezno dodatno informiranje v pisni obliki na embalaži o možnih prisotnih alergenih, v kolikor so ti posledica uporabe nadomestnih/novih sestavin.

Ne glede na zapisano posebnost, ustreznost preverjajo inšpektorji za hrano in uradni veterinarji tudi od primera do primera.

Ukrep v pomoč nosilcem dejavnosti in potrošnikom

Navedeni ukrep je na eni strani v pomoč nosilcem živilske dejavnosti, z namenom nemotene proizvodnje in trženja hrane za državljane v Sloveniji, na drugi strani pa zagotavlja podajanje vseh potrebnih informacij potrošnikom na sprejemljiv način.

Uporaba fleksibilnosti velja začasno, dokler so razmere motene oskrbe s surovinami zaradi vojne v Ukrajini in velja le za proizvajalce, ki tržijo proizvode na območju Slovenije.

Vir: MKGP

(Visited 150 times, 1 visits today)
Close