Nova raziskava, katere cilj je bil identificirati živila, ki vsebujejo višje ravni PFAS, je pokazala, da imajo ljudje, ki pijejo kavo in jedo več belega riža, jajc in morske hrane, več strupenih kemikalij v plazmi in materinem mleku.
V raziskavi so preverili vzorce 3000 nosečnic in ugotovili, da sta lahko kava in beli riž onesnažena v večji meri kot druga živila. Ugotovili so tudi povezavo med uživanjem rdečega mesa in prisotnostjo PFOS, ene najpogostejših in najnevarnejših spojin PFAS.
»Rezultati vsekakor kažejo na potrebo po skrbi za okolje in preprečevanju, da PFAS pride v prehranjevalne verige,« je povedala Megan Romano, raziskovalka iz Dartmoutha in glavna avtorica raziskave. »Zdaj smo v situaciji, ko so PFAS povsod in bodo ostali, tudi če izvajamo agresivno sanacijo.«
Številne PFAS so našli tudi v sadju in zelenjavi v EU.
PFAS so “večne kemikalije”
PFAS so per- in polifluoroalkilne snovi – velika skupina približno 16.000 spojin ki se uporabljajo za izdelavo izdelkov, odpornih na vodo, madeže in vročino. Imenujejo se “večne kemikalije”, ker se naravno ne razgradijo in je bilo ugotovljeno, da se kopičijo v vodi, zemlji ter tudi v človeškem telesu. Kemikalije povezujejo z rakom, boleznijo jeter, boleznijo ščitnice, zmanjšanim številom semenčic in vrsto drugih resnih zdravstvenih težav.
Kako pridejo PFAS v hrano?
PFAS lahko kontaminirajo hrano po številnih poteh. Pri rižu raziskovalci sumijo, da izvira iz onesnažene zemlje ali kmetijske vode. Tudi posoda proti prijemanju pogosto vsebuje kemikalije ali pa je v vodi, ki se uporablja za kuhanje.
Raziskovalci so odkrili višje ravni PFAS, povezane z jajci iz dvoriščne reje, kar bi lahko pripisali temu, da se kokoši pogosteje hranijo z ostanki naše hrane. Blato iz čistilnih naprav, onesnaženo s PFAS, ki se uporablja kot poceni alternativa gnojilom, lahko tudi onesnaži tla, kjer raste hrana za živali. Omenjene kemikalije so lahko tudi v že pripravljeni krmi za živali.
Raziskovalci domnevajo, da so pri kavi lahko onesnažena zrna, voda, uporabljena za kuhanje, ali zemlja. Prejšnje raziskave so tudi odkrile, da je treba kavne filtre obdelati s PFAS, kemikalije pa pogosto vsebujejo tudi papirnati kozarci ali druga embalaža za hrano.
Medtem so morski sadeži onesnaženi s PFAS, ker so kemikalije prisotne tudi v morski vodi.
Vir: The Guardian