Sliši se super in priljubljenost materiala močno narašča, sploh pri športnih oblačilih, pa je vzreja Merino ovac tudi tako trajnostna?
Jagenjčke stare nekaj tednov pripnejo na kovinsko zibelko. Brez ustreznega lajšanja bolečin jim z ostrimi škarjami odrežejo kožne gube in meso okoli zadnjice. Po opravljenem postopku je vsak njihov korak boleč, odprta rana pa se celi tedne.
Trpljenje več milijonov živali
To je temna skrivnost avstralske industrije volne in verjetno eno najbolj krutih pohabljenj rejnih živali. Tako imenovan ‘mulesing’, ko odrežejo kožno gubo in meso okoli zadnjice ter krajšajo rep, da ta predel, ki bi bil sicer prepojen z urinom in iztrebki, ne bi privabljal mesnih muh. Te v kožo
Merino ovce odložijo ličinke, ki povzročijo okužbo, ovco pa lahko požrejo pri živem telesu. »Mnoge mlade živali niti ne preživijo posledic mulesinga, vendar večina ljudi sploh ne ve za to,« opozarjajo pri Four Paws, mednarodni organizaciji za zaščito živali.
Vsak lahko pomaga končati to kruto prakso – za pridobivanje Merino volne obstaja alternativa
Na voljo so izvedljive alternative brez krutosti. Zato se v organizaciji že leta zavzemajo za opustitev tovrstne prakse.
»Dosegli smo, da so se pomembne blagovne znamke, kot so Nike, Puma in Burberry, zavezale, da bodo uporabljale samo certificirano “mulesing free” volno.
Če bi radi pomagali ustaviti to kruto prakso, lahko donirate tukaj.
Preberite tudi: Imate živalim prijazno bundo in plašč? Ni nujno, da je tako, kot mislite!