Vse bolj glasno govorijo sestavine, ki jih mehčalci vsebujejo – to so najrazličnejše kemikalije, ki ne vplivajo le na naše zdravje, temveč tudi na okolje. Problem je, da se mehčalec praviloma ne spere s tkanin, ampak jih z vsemi temi snovmi prevleče.
Katere kemikalije vsebuje mehčalec?
Seveda ni sestava vseh sredstev enaka, a to so sestavine na katere opozarjajo okoljevarstvene organizacije in so v mehčalcih pogoste:
Kvarterne amonijeve spojine, bolj znane kot “quats” – naredijo oblačila mehka in nosljiva takoj po pranju, vendar je znano, da nekatere povzročajo astmo. Environmental Working Group (EWG) priporoča, da se izogibate izdelkov, ki vsebujejo distearildimonijev klorid in druge, ki se končajo z “monijev klorid”, kot tudi nejasnim izrazom, kot sta “biorazgradljivo sredstvo za mehčanje tkanin” in “kationska površinsko aktivna snov”.
Dišave – mehčalec lahko vsebuje različne kemikalije, ki so skrite pod deklaracijo – dišave. Na primer: ftalate, ki razpršijo vonjave ali sintetični mošus, kot je galaksolid, ki so znani kot hormonski motilci. Koktajl dišav lahko povzročajo alergije, draženje kože, kot je dermatitis, težave z dihanjem, motnje v hormonskem ravnovesju in potencialno rakave spremembe.
Hlapne organske spojine (VOC) – vonjate po vsakem pranju perila z mehčalcem. Po podatkih Ameriške agencije za varstvo okolja (EPA) VOC dražijo, oči, nos in grlo, povzročajo glavobol in slabost ter poškodujejo jetra, ledvica in živčni sistem. Zaradi VOC kemikalij je zrak v zaprtih prostorih lahko do petkrat bolj onesnažen kot na prostem.
Konzervansi in barvila – šeen izraz, ki se lahko nanaša na poljubno število kemikalij.Med najbolj skrb vzbujajočimi konzervansi v mehčalcih sta močan kožni alergen metilizotiazolinon in glutaral, za katerega je znano, da povzroča astmo in kožne alergije.
Vpliv mehčalca na okolje?
- Tradicionalni mehčalci so običajno narejeni na osnovi nafte, ki se biološko ne razgradi ter ima škodljiv vpliv na vodne in kopenske ekosisteme.
- Nekateri mehčalci imajo za osnovo palmovo olje, kar spodbuja izsekavanje gozdov.
- Glutaral (ali glutaraldehid) je strupen za morsko življenje.
- Barvila se pogosto uporabljajo tudi v mehčalcih in v vode se izpusti približno desetina vseh barvil. Že samo malo dodane barve v rekah lahko blokira sončno svetlobo in prepreči fotosintezo rastlin, kar moti celoten vodni ekosistem.
- Mnoge kvarterne amonijeve spojine imajo antibakterijske lastnosti, kar lahko vodi do odpornosti bakterij na antibiotike. Glede na nedavno študijo bi povečana uporaba izdelkov, ki vsebujejo kvarterne amonijeve spojine, lahko ogrozile postopke biološkega čiščenja odpadne vode.
Naravna alternativa mehčalcu?
Dobra novica je, da mehčalec za mehko in dišeče perilo sploh ni potreben. V svoji kuhinji imate zagotovo sodo bikarbono, ki mehča vodo. V boben pralnega stroja dodajte pol skodelice sode bikarbone. Odličen naraven mehčalec je tudi alkoholni kis, ki ne pušča vonja na oblačilih. V predal za mehčalec preprosto dodajte ¼ skodelice alkoholnega kisa.
Piko na i, mehkemu in svežemu perilu, doda sušenje na soncu. Ne samo, da bo to pomagalo posvetliti vaše belo perilo in prihranilo energijo, ampak bo tudi pomagalo ohraniti mehkobo, pridobljeno s pranjem.
Vir: Going Zero Waste, EWG