Ob letošnjem dnevu parkov s sloganom Glasuj za naravo poudarjajo pomembnost zavarovanih območij za razvoj in izvajanje politik o naravi ter njihovo osrednjo vlogo pri zagotavljanju trajnostne in odporne družbe za življenje, delo in sprostitev.
Naravne parke, ki so v Zakonu o ohranjanju narave opredeljeni kot širša zavarovana območja, delimo na narodne, regijske in krajinske parke. Zavarovala jih je država, občine ali država skupaj z občinami, v njih pa veljajo posebni varstveni režimi.
Zadnji je bil letos ustanovljen Regijski park Pohorje, s čimer so zavarovali 52 kvadratnih kilometrov ovršnega dela Pohorja.
Teden naravnih parkov Slovenije
V Sloveniji se zavarovana območja povezujejo v Skupnost naravnih parkov Slovenije, ki je obeležitev Evropskega dneva parkov nadgradila s Tednom naravnih parkov Slovenije. Med 22. in 29. majem v okviru praznovanja tako ponujajo številne, večinoma brezplačne dogodke po vsej Sloveniji.
Slovenski naravni parki so prav gotovo izjemne lokacije, ki ponujajo raznolike možnosti za z naravo povezana doživetja, npr.: