Projekt ‘Noč ima svojo moč2020’, v okviru Evropske noči raziskovalcev zaradi pandemije Covid-19 danes poteka na daljavo na spletni strani www.nocmoc.eu. Organizatorji so pripravili spletne dogodivščine, eksperimentiranje, klepet z raziskovalci, oglede raziskovalnih ustanov, predavanja o aktualnih temah, razstave in za konec spletni koncert Adija Smolarja.
Projekt se je začel že junija, ko so organizatorji državljane pozvali k opazovanju in spremljanju zdravja dreves divjega kostanja, ki ga v zadnjem času vse bolj ogroža nevarni kostanjev bakterijski skorjemor. Gre za bolezen, ki uničuje skorjo, oziroma lubje kostanjev. Skorja začne odmirati in drevo se posuši. Ker te bakterijske drevesne bolezni ne moremo zdraviti, je najučinkovitejši ukrep za zajezitev bolezni pravočasno odstranjevanje okuženih divjih kostanjev. V dobrih petih mesecih so zabeležili več kot 340 napadenih dreves divjega kostanja po celi Sloveniji.
Spodbujanje zanimanja za raziskovalno delo
Pester program projekta ‘Noč ima svojo moč2020’ je skupaj sooblikoval konzorcij partnerjev, v okviru katerega sodelujejo Ustanova Hiša eksperimentov, Institut Jožef Stefan, Kemijski inštitut, Nacionalni inštitut za biologijo in Tehniški muzej Slovenije ter več kot 40 tretjih partnerjev in podpornikov projekta. Gre za skupek aktivnosti v okviru letošnje Evropske noči raziskovalcev, vseevropske akcije v okviru programa za raziskovanje in tehnološki razvoj -Obzorje 2020. Cilj projekta je znanost ter raziskovalke in raziskovalce približali širši javnosti, ob tem pa zlasti med mladimi spodbuditi zanimanje za raziskovalno delo. Lani je vseevropski projekt, ki je potekal po več kot 400 mestih, pritegnil okoli 1,6 milijona obiskovalcev.
Podrobnosti o letošnjem spletnem programu najdete na www.nocmoc.eu, tam najdete tudi vse povezave, preko katerih se dogodku lahko pridružite.