Osnutek uredbe med drugim predvideva obvezne deleže vsebnosti reciklirane plastike v novi embalaži, obveznost vzpostavitve sistemov za ponovno uporabo ter deleži obvezne vnovične uporabe embalaže pijač, hrane in transportne embalaže.
Obvezni deleži vsebnosti reciklirane plastike spodbujajo zapiranje snovnih zank: kakovostno ločeno zbiranje in recikliranje nazaj v embalažo. A za manj odpadkov je potrebno predvsem več vnovične uporabe. Cilj predpisanih obveznih deležev vnovične uporabe je spodbujanje prehoda od embalaže za enkratno uporabo k embalaži za večkratno uporabo.
Obvezna vzpostavitev kavcijskega sistema
Uredba prinaša še druge konkretne ukrepe in cilje zmanjšanja količin odpadne embalaže ter obvezno vzpostavitev kavcijskega sistema za embalažo pijač (plastenke, pločevinke) do 1. januarja 2029. Predvidoma bo sprejeta aprila 2024, v vseh državah članicah bo stopila v veljavo takoj in neposredno.
Velik potencial za steklo
Zero Waste Europe (ZWE) in platforma Reloop sta pred kratkim objavila priporočila glede vključevanja steklene embalaže v uredbo. Njen okoljski odtis je lahko najslabši ali najboljši. Če se steklo uporabi samo enkrat in nato reciklira v novo embalažo, je njegov odtis večji od drugih materialov za enkratno uporabo.
Vnovična uporaba steklene embalaže (torej pranje in vnovično polnjenje brez recikliranja), pa predstavlja največji potencial zniževanja vplivov embalaže na okolje. Steklenica za vnovično polnjenje povzroči 85 % manj emisij CO2 od steklenice za enkratno uporabo, 75 % manj od PET plastenke in 57 % manj od aluminijeve pločevinke.
Avstrija že predpisala obvezen delež pijač v povratni embalaži
Nekatere države EU so v svoji zakonodaji že predpisale obvezne deleže pijač, ki morajo biti na trgu v povratni embalaži. Med njimi je tudi Avstrija, kjer bo od leta 2025 v takšni embalaži 25 % pijač embalaži, od leta 2030 pa 30 %.
Predlog, da se steklenice dodajo v obvezen kavcijski sistem
Po mnenju okoljevarstvenih mrež osnutek EU uredbe stekla za enkratno uporabo ne obravnava ustrezno, saj je izvzeto iz obveznega kavcijskega sistema. Čeprav so žgane pijače večinoma polnjenje v steklenice, niso vključene v obvezne deleže pijač za vnovično uporabo. Zato ZWE in Reloop predlagata določitev ciljev preprečevanja odpadne embalaže glede na embalažni material in vključitev steklenic v obvezne kavcijske sisteme pijač.
Vir: Eko krog