Site icon Eko Dežela

Divja Slovenija: Kozača, aktivna tik pred vzhodom in ob sončnem zahodu

Foto: arhiv Divja Slovenija

Kozača (Strix uralensis) je srednje velika sova, ki v dolžino meri do 60 cm, razpon kril ima približno 120 cm.

Samec tehta med 540 in 730 g, samica pa med 720 in 1200 g. Podobna je lesni sovi, vendar je večja, ima daljši rep, rumen kljun in progasta peresa vzdolž po telesu.

Samec skrbi za prehrano samice in mladičev

Kozača običajno gnezdi na vrhovih odlomljenih dreves, v duplih in v starih gnezdih večjih gozdnih ptic, so pa njena gnezda našli tudi v skalah in stavbah. Samec samici prinaša hrano, medtem ko ona skrbi za gnezdo. Če je pred valitvijo plena dovolj, bo samčev lov uspešnejši, samica pa posledično izleže več jajc. Tudi po izvalitvi mladičev je lov glavna dolžnost samca, večja samica pa medtem brani mladiče, pri obrambi je lahko nevarna tudi človeku. Mladiči poskačejo iz gnezda, še preden poletijo, kar se dogaja tudi pri ostalih sovah.

Kozača ogrožena zaradi sečnje starih dreves

Kozača živi v mešanih gozdovih in goščavah ob jasah, predvsem v osrednji Sloveniji. Aktivna je ob sončnem zahodu in tik pred sončnim vzhodom, podnevi pa v času vzreje mladičev. Pri nas spada med ranljivo vrsto. Občutljiva je na gozdna dela, še posebej na sečnjo debelih in starih dreves, v času gnezdenja. Hrani se z mišmi, voluharji ter ptiči in prav na večernem lovu jo lahko spoznamo v dokumentarnem filmu Divja Slovenija.

Če filma še niste videli ali pa bi ga želeli ponovno pogledati:

to lahko storite v spletnem kinu Art kino mreže Slovenije, na tem naslovu je dostopen v slovenski in angleški različici.

Vir: Varstvo gozdov Slovenije, DOPPS, Gnezdilnice

(Visited 639 times, 4 visits today)