Za mnoge so ti sloni »žive ikone« afriške savane, zelo jih cenijo tudi lovci na trofeje, predvsem zaradi njihove vrednosti. Kilogram slonjih oklov naj bi dosegal ceno tudi več kot tisoč evrov.
Odprava dolgoletne prepovedi lova na slone je razjezila naravovarstvenike, ki menijo, da ubijanje teh izjemnih živali ne bi smelo biti dovoljeno. Drugi pravijo, da lahko nadzorovan, reguliran lov dejansko prispeva k dolgoročnemu preživetju slonov z zagotavljanjem delovnih mest za lokalno prebivalstvo in spodbudami za ohranitev habitatov.
Tujci na safari lovu na slone
Tanzanijska vlada je lani prekinila 30-letni neuradni sporazum s Kenijo, tako da je lovcem dovolila, da zakonito ustrelijo vsaj dva od 10 preostalih slonov s super okli. Čreda je čezmejna populacija, ki se seli med Kenijo (kjer je lov na trofeje prepovedan) in Tanzanijo, kjer zakoni o divjih živalih dovoljujejo lov na trofeje, za tuje lovce, ki si lahko privoščijo safari paket.
Kaj bo prinesla prihodnost?
Ta mesec se bo tanzanijska vlada odločila, ali bo za prihodnje leto izdala več dovoljenj za lov na super okle. Naravovarstveniki so jih pozvali, naj tega ne počnejo in se raje osredotočijo na ekoturizem: »Živi imajo ti sloni veliko biološko, gospodarsko in družbeno vrednost, ko so ustreljeni, se njihov prispevek konča.«
Tudi nosoroge še vedno množično ubijajo zaradi rogov.