Nič na tem svetu v sodobni eri ni življenja spremenilo tako močno kot koronavirus. Ta je še posebno prizadel prebivalce urbanih področij in teh ni malo, v mestih živi kar 57 % svetovne populacije. Kako dobro se je 60 svetovnih mest prilagodilo novi realnosti in sotudi v njej varna?
To so v 76 kazalnikih ocenjevali pri The Economist (2021 Safe Cities Index). Ocenjevali so infrastrukturo, digitalno življenje, osebno varnost, okoljske in seveda zdravstvene dejavnike.
Najvišje uvrščenim mestom je skupno, da se tam splošna varnost močno povezuje z občutkom socialne kohezije, vključenosti in družbenega zaupanja.
Singapur
Tudi Singapur se je med epidemijo izjemno dobro odrezal, hitro so v mestu s pomočjo digitalnega monitoringa uvedli dober sistem sledenja virusu. Tega še vedno izvajajo, kljub temu, da je prek 80 % populacije precepljene. Turistične atrakcije in nakupovalni centri sprejmejo le določeno število obiskovalcev, delo od doma pa je postalo nov standard po vsej državi.
Kopenhagen
Na prvo mesto se uvršča danski Kopenhagen. Izjemno dobro se je odrezal pri indeksih, ki so ocenjevali kakovost zraka v mestu, trajnostni vidik, ravnanje z odpadki in pokritost mesta z drevesi, zelena območja. Uvedli so masoven program testiranja, ki je bil brezplačen tako za domačine, kot za tujce. Mesto bo implementiralo poseben način preverjanja odpadne vode, da bodo na ta način lahko hitro zaznali povečane ravni virusa v populaciji.
Toronto
Kanadski Toronto se je uvrstil na drugo mesto, z izjemnim rezultatom na segmentih infrastrukture in okoljske varnosti. Tamkajšnja precepljenost je izjemna, za kar so poskrbeli s premišljeno komunikacijo in osveščanjem. Domačini se varno v mestu počutijo tudi zato, ker tu od nekdaj živijo ljudje od vsepovsod in je multikulturalnost nekaj povsem vsakdanjega.
Sydney
Pri indeksu zdravstvene varnosti se je Sydney uvrstil na sam vrh lestvice. V času pandemije so uvedli stroge omejitve, od katerih niso odstopali. Državo so zaprli za vse obiskovalce in število smrtnih žrtev zaradi koronavirusa je eno najmanjših. Poleg tega so Sydney ocenili kot zelo varno mesto, poskrbljeno pa je tudi za digitalno varnost.
Tokio
Na petem mestu je Tokio. Visoko se umešča predvsem zaradi indeksa zdravstvene varnosti, ki vključuje zdravstveno nego, pripravo na pandemijo, življenjsko dobo, duševno zdravje in umrljivost zaradi koronavirusa. Tokio so označili tudi kot izjemno pešcem prijazno mesto, hkrati pa so pohvalili tamkajšnjo učinkovito mrežo javnega prometa.