Avtor RB; foto: adobestock 2:48 pop AKTUALNO

12-letna Slovenka pomaga naseliti škržate v britanski nacionalni park

Britanski naravovarstveniki so poleti prileteli v Slovenijo v upanju, da bodo v Geoparku Idrija ujeli dovolj pojočih gorskih škržatov (Cicadetta montana), da bi to vrsto ponovno naselili v narodni park New Forest. Izkazalo se je, da žuželk v velikosti kobilice ni mogoče ujeti, saj so letale med drevesi.

Direktor sklada Species Recovery Dom Pricea in uradnica za ohranjanje narave Holly Stanworth sta med obiskom z misijo za škržate navdušila tudi Kristino, hčerko njunih gostiteljev.

Ljubiteljica narave in divjih živali se je odločila, da jima priskoči na pomoč. Prihodnje leto spomladi bo postavila posebne mreže, da bi ujela dovolj gorskih škržatov za ponovno vzpostavitev britanske populacije.

»Zelo sem vesela, da lahko pomagam projektu,« je povedala Kristina za The Guardian. »Rada imam naravo in divje živali in zabavno je bilo pomagati Domu in Holly pri iskanju škržatov, ko sta bila pri nas. Škržati so del poletja v Sloveniji, zato bi bilo lepo, da postanejo del poletja tudi v Angliji,« je še povedala 12-letnica.

Razvoj gorskega škržata do odraslega traja 6 do 8 let

Gorski škržat je edina vrsta škržatov, ki je bila najdena v Veliki Britaniji in je iz nacionalnega parka, po katerem je dobil angleško ime – New Forest cicadas, izginile v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Zato je sklad Species Recovery sprožil projekt, s katerim želijo na območje Velike Britanije vrniti gorske škržate.

Poleti samci gorskih škržatov z visokotonsko pesmijo – neslišno za številna ušesa – pritegnejo samice, ki odlagajo jajčeca na drevesa. Ko se majhne nimfe izležejo, padejo na gozdna tla in se zarijejo v zemljo ter se šest do osem let počasi razvijajo pod zemljo, preden se pojavijo kot odrasli osebki.

Lov na škržate se nadaljuje spomladi

Britanska ekipa je pridobila posebno dovoljenje, s katerim lahko ulovi, in iz Geoparka Idrija odnese pet samcev in pet samic gorskih škržatov. Žuželke bi morali naseliti v posebnih lončkih, ki jih je pripravilo osebje živalskega vrta v tematskem parku Paultons Park blizu parka New Forest. Čeprav Price in Stanworth nista mogla ujeti odraslih žuželk, sta našla na stotine majhnih blatnih sledi, ki so jih naredile nimfe.

Ugotovili so, da bi lahko ulovili dovolj odraslih osebkov, če bi lahko nad območjem postavili mreže, preden se prihodnje leto pojavijo škržati. Prav pri postavitvi in preverjanju mrež bo pomagala Kristina.

Price je dejal: »Zelo smo hvaležni Kristini in celotni njeni družini za njihovo ogromno podporo. Na tej stopnji bi bilo projekt morda nemogoč izpeljati brez njihove pomoči. Če bo ta metoda delovala, lahko vrnemo našega edinega škržata nazaj v narodni park.«

Ali je projekt uspel, bodo lahko povedali po 6 letih

Naravovarstvenika se v Slovenijo vračata naslednje leto v začetku junija, ko upajo, da bodo prevzeli svoj dragoceni živi tovor. Načrt je, da zbrane odrasle škržate odložijo jajčeca na rastline v lončkih, nato pa se nimfe zakopljejo v zemljo rastlinskega lonca. Rastline in prst bodo nato posadili na skrivnih lokacijah v parku in upali, da bo dovolj potomcev za novo generacijo gorskih škržatov v New Forestu.

Vir: The Guardian

Fotografije

(Visited 71 times, 3 visits today)
Close